den voortdurenden bouw van nieuwe gevangenissen. Men heeft verband gezocht tusschen dit feit en de uitbreiding der steden, parken met niet-te-betreden gazons, lesuurroosters zonder speeltijden, verzwaarde examens met véél candidaten, enz. Ook heeft men de toeneming van het aantal jeugdige misdadigers willen toeschrijven aan het feit, dat veel jongelui uit be krompen behuizingen de straat opgestuurd en hier in hun bewegingen belemmerd door politietoezicht, hun toevlucht zijn gaan zoeken in leege huizen, schuren en stallen, spoorweg wagens, enz., om daar hun fantazie, vrij van toezicht, te uiten in veldslagen tegen spiegel ruiten en rooverstochten tot bemachtiging van alles, wat een jongenszak kan vullen Hilde- brand gaf al in de „Camera" een vrij volledige opgave terwijl gewoonlijk de weg naar huis nog gelegenheid genoeg aanbiedt om zijn merkwaardige behendigheid in 't gooien met steenen te onderhouden op mikpunten, die daarvoor oorspronkelijk niet waren bestemd, maar er toch de sporen van blijven dragen. Andere genoegens van de zich zonder leiding vermakende jeugd ik doe een greep uit een grooten voorraad zijn „puistje-moeren," slootje springen, schotsje varen, nestjes uithalen, honden vangen, kastie (streng verboden haarlintjes verzamelen, lood verzamelen, koperwerk verzamelen, appels verzamelen, ge ziet, verzamelen is een hoofdeigenschap van de jeugd huizen afbreken, steenhoopen verplaatsen, zand verstrooien en honderd andere, aardige spelletjes méér. 't Vraagstuk is moeilijk Vermaakt de jeugd zich, dan is 't met kattekwaad daar de gelegenheid om 't met een geregeld spel te doen haar meer en meer wordt ontnomen ontspant ze zich niet dan hebben ze een extra kansje op een plaats in een der nieuwe krankzinnigengestichten. Overdreven Luister maar eens om u heen en teeken eens aan hoeveel malen per dag ge hoort zeggen „overwerkt," „zenuwziek," „half gaar," „rijp voor Meerenberg", enz., en zoek eens naar de oorzaak met den ernstigen wil die ook te vinden 't Vraagstuk is moeilijk, maar niet onoplosbaar. Sedert 25 jaar (de oprichting van de H. F. C.) kent men hier in 't land het gereglementeerde openluchtspel, dat nu meer en meer wordt aangeprezen onder allerlei vormen. De namen van de oudste vormen zijn voor u geen onbekenden „Voetbal", „cricket", „hockey", „lawntennis" thans ijvert men weer voor „korfbal" en andere spelen. Wat beteekent dat gereglementeerd openluchtspelf Als men niet werkt, rust of ontspant men zich. Drie dingen, elk er van noodzakelijk voor de beide anderen. Van werken en rusten wordt dit algemeen ingezienvan 't nood zakelijke van ontspanning schijnt niet iedereen overtuigd. En toch, zonder ontspanning ver mindert niet alleen de werkkracht, maar ook de mogelijkheid tot rusten. Zij, die klagen over slapeloosheid en zenuwzwakte, mochten dit wel wat meer in 't oog houden. Maar wat is dan die ontspanning Heeft men het lichaam gebruikt, dan is het een geestes-inspanninglezen vooral, schaken, kaartspel, etc. Is men vermoeid van hoofd, dan gebruike men zijn spieren. Heeft men zijn hoofdwerk binnenshuis, dan ontspanne men zich in de open lucht. Men ga wandelen, fietsen, paardrijden, roeien, etc. of men spele een openluchtspel. Dit laatste is het beste van al, want het geeft méér dan ontspanning. Het vereischt overleg en ontwikkelt nuttige karaktereigenschappen. Vooral voor héél jonge menschen is dit van groot belang. En van het grootste nut is dan een gereglementeerd openluchtspel, omdat het onge bondenheid tegengaat en de fouten voorkomt, die het gevolg zijn van overdrijving. Zoo'n spel is voetbal. En daarmee heb ik er al heel wat goeds van verteld, zooals - 123

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 135