ik beloofde. Maar er is nog meer. Ik sprak zoo straks van overleg en andere nuttige karak tereigenschappen. Men speelt voetbal in partijen, en is het nu niet nuttig te leeren vertrouwen op medespelers en gebrek aan vertrouwen gestraft te zien Gemeenschapsgevoel te krijgen Te leeren zich een oordeel te vormen over kracht en zwakheid van eigen en tegenpartij Zelfbedwang, tegenwoordigheid van geest, doortastendheid, eerlijkheid 't zijn even noodzakelijke eigenschappen voor een goed speler als vlugheid, juistheid van oog, of ge oefendheid. Een speler zonder verstand is al even weinig waard als een speler zonder beenen „Alles goed en wel", zult ge zeggen, „maar 't is toch duur, ruw, gevaarlijk, tijd- roovend en slijtsch voegt moeder er aan toe. Mevrouw, uw zoontjes hebben zeker nog nooit een paar voetbalschoenen van u cadeau gekregen. Heusch, dan houden die groote lappersrekeningen wel op. Vraagt u maar eens aan een speler, wat die schoenen, die broek en dat sporthemd hem hebben gekost en hoelang hij ze al gebruikt En wat de andere bezwaren betreft! U moet eens komen kijken Noemt u hardloopen ruw Of bedoelt u de mogelijkheid van vallen op het zachte gras Of bent u bang als twee Hollandsche jongens niet vlug genoeg uitwijken en dus tegen elkaar bonzen Komt u eens kijken. Ja 't is géén meisjesspel, maar ruw is dat niet wat kras En gevaarlijk! Zeker, er gebeuren ongelukken op het voetbalveld, maar bij schaatsen rijden, fietsen, zeilen, paardrijden of schijfschieten nog meer Verbiedt ge dat dan allemaal aan uw zoon? Hij is dan zeker wel een voorbeeld van een Hollandschen jongen; of heeft hij ze soms achter de mouw Niet te voetballen, omdat men wel eens een knie verzwikt of een enkel verstuikt, staat gelijk met niet in den trein te gaan, omdat die wel eens kan botsen Ik herhaal weer Komt u eens kijken Tijdroovend Gelukkig Niet de geheele dag behoort aan school- en huiswerk Zijn de lange winteravonden en de droeve regendagen en de vele, vele school- en extra-lesuren niet genoeg voor boeken en kromzitten En duur Mag de gezondheid van het lichaam, toch even noodzakelijk als een goed examen op zijn tijd, nog afgezien van de besparing op dokters- en apothekersrekeningen niet eens een tiende of twintigste kosten van wat men voor die examens over heeft Komt u eens kijken. Laat u eens inlichten door een voetbal-liefhebber op het veld en schort uw oordeel eens op tot na afloop van zoo'n wedstrijd. Misschien is dan uw tegen stand gebroken, uw „onverschillig zijn" in belangstelling verkeerd 124 l) 'k Geloof, dat er menschen zijn, die meenen, dat het tot de spelregels of althans tot het doel van 't spel hoort, zooveel mogelijk tegen een anders beenen aan te schoppen. Ze vergissen zich. Een ander met opzet te schoppen wordt gestraft met onmiddellijke verwijdering uit het velddoet men bij ongeluk iets, dat voor een ander gevaar kan opleveren, dan volgt toch een schop, nadeelig voor de partij van den schuldige, als straf.

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 136