163 mooiste beteekenis van het woord, 't Waren geboren leiders, er ging een groot gezag van hen uit, waaraan de jongens van hun tijd zich onbewust onderworpen voelden, t Berustte niet alleen op hun meerderheid op sportgebied, 't was meer nog hun helder oordeel, hun initiatief en hun zelfvertrouwen. De groote invloed, die de onderlinge opvoeding van jongens op hun karaktervorming heeft, is bekend. De van Gogh s hebben aan de vorming van zéér veel jongenskarakters meege werkt, zij gaven den toon aan, beheerschten den geest van wijde vriendenkringen en die toon was ei een van Hollandsche jong'ens, die geest was gezond, alles behalve zoet of sentimenteel, maar nog minder gemeen of tuchteloos of zonder gevoel. Dat overwicht van de van Gogh's had iets raadselachtigs, 't Was niet hun lengte of hun lichaamskracht velen waren langer of sterker dan zij ook niet hun gladde tong of zeldzame gaven van verstand ze waren geen van allen veelpraters, Jo had zelfs een klein spraakgebrek, dat juist zijn prestige in den weg moest staan - en er waren onder hun tijdgenooten verscheidene jongelui, die voor knap per doorgingen, 't Was misschien juist het even wichtige van hun persoonlijkheid, dat hun charme gaf. Maar hoe 't zij, de charme bestond en van de vijf broers ging die uit, zij 't dan ook niet in gelijke mate. In vele takken van sport waren zij bekende figuren. Cricket, voetbal, lawntennis, hockey en bandy speelden zij met een aangeboren be hendigheid. Als voetballers traden Frans en Adé het meest op den voorgrond. Toch heeft de II. F. C. aan Jo misschien nog meer te danken, dan aan het uitstekende spel van zijn broers. Jo was de leider van de jongens van Loosjes, hun trainer, de man, die voor de toekomst werkte, die derde, vierde en vijfde Xl-tallen vormde en bijeenhield, die zelf captain was van het eerste tweede elftal, dat na de slaapperiode weer wed strijden ging spelen. Jo organiseerde toeren met jonge spelers, gaf ze zelfver trouwen en maakte er H. F. C.ers, goede clubleden van. Hij leerde hun, wat „fair play" beteekende en wat goede kameraadschap was. Zooals de Duitsche school meester den oorlog van '70 won, zoo werkte Jo van Gogh mede aan het behalen van overwinningen, jaren, nadat hij al naar Indië was vertrokken, een leege plaats open latende, die later maar half kon worden ingenomen door een trainer. Frans en Adé zijn „voetbalsterren" geweest. Hun stijl was oorspronkelijk, A

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 175