164 't was „wetenschappelijk voetbal." Hun oefenen was systematisch, hun spel be rekend op krachtsbesparing om op het juiste oogenblik nog alles te kunnen geven, snelheid, taktiek, dóórzetten. Hun opstelling was nauwkeurig gekozen, hun meester schap over den bal voortreffelijk, hun plaatsen onberispelijk, hun kijk op den bal verrassend. Er was geen ruwheid, geen inspanning zelfs in hun spel, 't ging altijd zoo glad en gemakkelijk, alsof 't zoo moest gaan, alsof iederéén 't zoo wel spelen kon. De bal lag altijd goed voor hun voeten en kwam vanzelf naar hen toe juist, waar geen tegenstanders waren zoo leek het tenminste.'t W as een intens genot om naar Frans of Ade te kijken, als ze op dreef waien. Louis en Wim ze zijn te vroeg uit Haarlem weggegaan om het te kunnen brengen tot een plaats in het eerste Xl-tal. In de lagere Xl-tallen en bij de oefeningen traden ze al op den voorgrond op een leeftijd, die veel voor de toekomst deed hopen. En wat hun invloed in hun omgeving aangaat wat hierboven geschreven werd over „de van Gogh's" geldt zoo goed voor hen als voor de andere broers. n- lv- ADÉ VAN GOGH. De lieveling der goden. Zoo zou ik hem willen noemen, al zie ik zijn spottende oogen voor me bij het lezen van zulke wijdsche nonsens. Hij hield niet van dikke woorden, maar hij zal er aan moeten gelooven. Misschien wekt het herinneringen bij hem op aan de H. F. C., aan het land, aan zijn vrienden, aan het ruitje tikken op het Hasselaersplein of het zoeken van blauw- paapjesnesten in de duinen, herinneringen, die zelfs voor een zoo weinig sentimenteelen van Gogh in de hitte van den evenaar moeten op bloeien als fata morgana. Ik zal mij niet bepalen tot zijn voetballoop baan, maar trachten een indruk te geven van zijn capiteiten, omdat juist zijn veelzijdigheid hem plaatste in de klasse van onbewuste baanbrekers der hoogere techniek. Hij was een grootmeester in de sport zooals er weinigen hier zijn geweestde verpersoonlijking van het intellect, de genialiteit, die tot uiting komt in spelen als voetbal, cricket en hockey, vergeestelijkte spelen, waarbij kracht en vlugheid slechts hulpmiddelen zijn. TT T T

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 176