Dies werd het rugby ten doode opgeschreven en gingen we in 1883 over tot „association". Een enkele maal nog werd er weer eens heerlijk wild en woest gevochten met een overgebleven rugbybal, tot ook die ter ziele was. De in '67 in Engeland in zwang gekomen cross-country of veldloop, introduceerde ik in 1878 in ons land; ik logeerde toen op Rooswijck, waar we door de gastvrijheid van den Heer del Court van Krimpen in staat werden gesteld den eersten „veldloop" te organiseeren. Ook bij de H. F. C. werd reeds dadelijk in '79 iets dergelijks op touw gezet, niet bepaald in wedstrijdvorm maar bij wijze van oefeningen. Ik noodigde in den herfst van '80, '81 en '82 wel menschen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag uit om kennis te maken met ons spelmaar het leidde niet tot oprichting van zusterclubs in die steden. Uit den tijd der oprichting herinner ik me de mede-oprichters Jiir. D. E. van Lennep, thans Gedeputeerde voor Noord-Holland, Jhr. W. Schorer, thans griffier van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, Anton Schiff, later directeur van een houtwarenfabriek in Nederlandsch-Indië, Wim Schiff (ik meen overleden), de gebrs. Hoog, zoons van Ds. Hoog, reuzen-jongens, ik meen naar Zuid-Afrika vertrokken, Henry Ypey (overleden in Ned.-Indië), Anton van Walchren, nu makelaar in effecten te Amsterdam, A. Beets (als notaris overleden), Van Dorsten (later medicus) en I h. H. Peltenburg, houthandelaar, een stevig rugby-speler en goed looper, nog thans te Haarlem wonend. Vooral hij en A. Schiff werkten ijverig mee. We hadden het eerst aansluiting met Amsterdam, waar in den winter van 80/81 een vereeniging tot stand kwam, terwijl in .'83 te Haarlem de club Excelsior in 't leven werd geroepen, ik meen onder H. Burkens, Over, Vollmer (overleden) Petri, enz. Ik speelde een paar malen voor propaganda te Amsterdam mede (want sinds '83 dacht ik reeds aan een bond), maar het duurde toch nog tot 1886, alvorens wij de eerste „match hadden in den Koekamp. Twee dagen te voren waren wij al in spanning, want er deden „niets dan groote Engelschen" mede, aldus luidden de berichten. In dien eersten wedstrijd schaarden zich onder mijne leiding Theo Pelten burg, Frits Ypey, Hayman, van Walchren, Borel, Bram Beets, Jessurun, Anton Schiff en Muller. De Amsterdamsche Pootball-Club „Sport'bestond uit spelers van R. U. N., de H. C. C. „B. A. 7. en de A. C. C. „Strong"Spiller was captain, verder G. Iowray, 2 heeren May, Whichcord, Evant, Robbius, Easton, Nobbe en Wolter- beek, behalve de laatste allen Engelschen en wat ouder dan wij. We verloren met 5 "3- De „return had plaats in het Vondelpark op een hard bevroren grond II-

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 23