driemaal, haar daardoor in staat stellend met 43 de overwinning mede naar Arnhem te nemen. Buiten het reeds gememoreerde kunnen wij voor de H. F. C. nog de volgende verrichtingen noteeren. In den eindwedstrijd om den Beker tegen D. F. C. te Amsterdam (41), kwamen er drie doelpunten van zijn voet, terwijl het U allen nog heugen zal, hoe Jan in 't seizoen 1918/'19 tegen Haarlem de H. F. C. aan drie keurige doelpunten hielp; er werd toen met 31 aan de Spanjaards laan gewonnen. Een jaar, te Berlijn voor de B. Bk C. Preussen uitkomend, was voldoende, om alle tegen hem spelende keepers te doen sidderen. Zulks wordt begrijpelijk, indien ik hierbij voeg, dat Jan in den wedstrijd Preussen versus Norden-Nord West acht goals van de elf voor zijn rekening nam. Voor dezelfde vereeniging tegen Kiel (Holstein) uitkomende, bezorgde hij den Berlijners in de laatste seconde een verdiende overwinning. (43). Laten wij nu nog even globaal Laan's voetballoopbaan nagaan. Als negenjarige knaap stichtte hij met eenige kornuitjes de B. V. V. Bloemendaal en was drie jaar ouder, alvorens het 7de elftal der H. F. C. van zijne diensten kon profiteeren. Eén jaar huppelt hij nog in het 6e team rond en vertrekt dan naar een kostschool te Arnhem. Aldaar kwam hij eerst voor Odo II uit, maar moest al spoedig het eerste team komen versterken. Op zijn ióe jaar overgaande naar Vitesse, wist hij in één seizoen van de derde naar de élite afdeeling te promoveeren. Deze snelle opklimming bleek achteraf nog te langzaam geweest te zijn, want, waar Jan bij zijn debuut in de eerste klasse de geelzwarten voor degradatie wist te behoeden, door het eenige punt in den strijd tegen Quick te maken, ontging Vitesse een jaar later, maar juist de kampioenstitel, een resultaat, dat de Arnhemmers voor een groot deel aan onzen tegenwoordigen captain te danken hadden. Na een jaar niet gevoetbald te hebben, wegens verblijf in Blngeland, vinden we Jan in 1910/'11 in het eerste elftal der H. F. C. als center-forward terug. Deze periode duurde twee jaren, waarna hij in de B. F. C. Preussen successen ging behalen, met bovenvermeld resultaat. Vanaf 1913/'14 komt Laan geregeld voor onze kleuren uit en heeft hij de H. F. C. sindsdien door menige gevaarlijke situatie heengeholpen. Vermelding verdient nog, dat hij in 1914 voor de Zwaluwen tegen het Militaire Elftal op het R. A. P.-terrein uitkwam. Welk een kracht Jan Laan voor de H. F. C. geweest is, weten zij, die zijn voorhoedespel kennen; maar ook zij, die met hem vanaf 1915/'16 deel van het Bestuur uitmaakten.

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 283