daar speurt men eveneens naar zulk een wel verklaarbare neiging, om van één persoonlijkheid de allegorische incarnatie daarvan te maken. En als wij dan rond zoeken naar het vertegenwoordigende type van den sportman den sporter van de daad, van de actie, van het organiseerend initiatief dan vinden wij, zonder aarzelen, onzen Willem Mulier Wij willen hem niet idealiseeren, noch met gewilde geestdrift hem plaatsen op het standbeeld onzer vereeringwant persoons-verheerlijking is evenmin een sport-eigenschap, als een vaderlandsche hebbelijkheid. Doch in een feest uitgave van de „H. F. C." als deze brengt men sommige figuren en sport-stelsels naar voren, ten einde bij het feestelijk herdenken van een veertigjarig bestaan aan onze zucht naar een vast-omlijnde verbeelding tot aanknoopingspunt te dienen. Daar is dan de EereVoorzitter van de jubileerende Haarlemsche Foot- ball-CluF' Inderdaad heeft Mulier te Haarlem beginnende, zijn leven gewijd aan de goede zaak van de lichamelijke ontwikkeling van het jonge, mannelijke Nederland, een bfok van zijn levenstaak, van zijn idealen, van zijn werkzaamheid bestedend in onvermoeiden, onverzettelijken, onbaatzuchtigen arbeid, om de Nederlandsche sport in nieuwe en vaste banen te leiden. Door de sport-wereld werd dit herhaaldelijk erkend. Allereerst is daar de „Nederlandsche Voetbalbond", die zijn oprichter en oud-voorzitter het eere-voor- zitterschap aanbood, omdat dit het beste en hoogste was, wat men hem kon schenken; de Nederlandsche Athletiek Bond" volgde dit voorbeeld, evenals de Haarlemsche F.C.de „Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding", de „Nederlandsche Athletiek Unie" en de „Nederlandsche Kaatsbond" benoemden hem tot hpn eerelid; de „Nederl. Cricket Bond" en de „Intern. Schaatsenrijders Bond" verkozen hem als hun voorzitter. Het was niet, omdat hij op elk dezer gebieden van sport de uitblinkende kampioen wasliefst was hij wel geweest de man, die het voorbeeld gaf als sport-voorganger, elk nieuw spel in ons land invoerende, er de verdiensten van in het licht stelde met organiseerende wedstrijden en handleidende spelregels, met propaganda-redevoeringen en overtuigende geschriften. Men zou óók veertig jaren moeten terug gaan, teneinde volledig te overzien zijn sport-oeuvre. In strakke cijfers zou men zijn arbeid kunnen aangeven door reeds het jaartal 1879 aan te halen als het jaar, dat Mulier het voetbalspel in Nederland invoerde; in 1878 werd de eerste cross-country op touw gezet, in 1886 stelde hij de eerste athletische wedstrijden in door het doen houden van een meeting te Amsterdam; in 1889 richtte hij met eenige van zijn mede-athleten den „Nederl. Athletiek- en Voetbalbond" op.

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 29