In September igio volgde dan Willem Mulier's benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Was onze Pim Mulier alsnu een statig en officieel geridderd man, die voortaan den neus hooghartig op zoude trekken voor het bruine monster, ja! wellicht z'n eigenlijke sport-origine in den vervolge ging ignoreeren? Wie zulk een vraag waagt te veronderstellen, verstaat de psyche van dezen ehrentfesten sportsman al heel poovertjes, Want welk een genoegen is het juist, na al deze meer chronologisch- maatschappelijke gebeurtenissen uit Mulier's leven te hebben aangestipt, nader in te gaan op de eigenlijke sportloopbaan van den man zelf. De geschiedenis van de invoering van het voetbalspel in ons land is eigen lijk dezelfde als het overzicht van Mulier's sportbeoefening. Want deze sportman toonde zich nooit een droog theoreticus te zijn! Zelf trok hij uit op onderzoek; zelf haalde hij het gezonde hart op aan elk der sporten, waarvoor zijn belang stelling gewekt werd. Daarna was het pas, dat zijn altruïsme hem tot een soort apostel maakte, om zich heen verzamelend de jongeren, die hem geschikte indi viduen leken, om met hem een nieuw spel te leeren spelen. Tegelijk was hij dan reeds de natuurlijke leider bij de nieuwe vreemde sport gewordenhij bezorgde het materiaal, hij bewerkte de spelregels; hij gaf het voorbeeld in techniek en training; hij was aanvoerder en bezieler tegelijk. Zoo staat Willem Mulier daar nog steeds als de ideale captain mij voor oogen, wanneer ik mij het liefst herinner mijn jongensjaren omstreeks '80, om hun sterkste sport-reminicensie. Hij woonde toen in Haarlem hij moet omstreeks vijf en twintig geweest zijn. Deze leeftijd plaatste hem dus ver boven onze school jongensjaren maar daarenboven ging er van hem een zedelijk overwicht uit, een enthousiasmeerend voorbeeld als ouder en beter sportsman, wat het oefenen en spelen onder Mulier's leiding tot een onderscheiding maakte voor de jongens van de Haarlemsche Scholen van Middelbaar Onderwijs, als H. B. S. en Gymnasium. Hij kwam ons 's middag na schooltijd zelf afhalen, om ons naar den eens klassieken Koekamp in den Haarlemmerhout te leiden. Daar moesten we onder zijn toezicht hardloopen, korte baan, middel-afstand en lange baanvervolgens werd er onder zijn leiding stelselmatig op goal geschoten; de vijf voorwaartsen, met Mulier als middenspeler, moesten het veld over dribbelentegelijk werden de halfs en de backs aan het werk gezet en tot slot werd dan weer de doelver- dediger aan den tand gevoeld. Eenige malen in den vóórwinter werden we door Mulier opgeroepen om een „paper chase" te loopen, van het voetbalveld in den Koekamp door den Hout, de Spanjaardslaan door, den weg naar Zandvoort op, Elswout of Overveen om, drie uur draven aan één stuk! Wanneer het begon te vriezen (het waren vijf en twintig jaar geleden nog winters, vast van vorst en 2 1

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 33