KAREL PLES. Een speler van het stoomhamer-type: zwaar en sterk. Heeft ook reeds in 1889'90 voor H. F. C. de eerste plaats helpen winnen. In 1892—93 ontbreekt hij in het elftal, maar in 1893'94 is hij weer terug op zijn oude plaats: links back, en in zijn volle kracht. Ples was een zeer enthousiast speler, onvermoeid en van groote vaardigheid. Evenals Hubert Menten, Willem Schorer, „Puck" Meijer, van Manen, Otto e.a. behoort hij tot de oud-adspiranten van Rood en Wit. In hetzelfde jaar als Hubert Menten ver trekt hij naar Indië. In het jaar 1892'93 was zijn plaats in de back-linie vervuld door „Toeti" Gerth van Wijk. Drie jongere broers van dezen Gerth van Wijk speelden in later tijd voor Haarlem. Het feit dat na het seizoen 1893'94 vier spelers, als Piet Swens, Hubert Menten, S. W. Tromp en K. Ples uitvielen, gaf H. F. C. een stoot, die haar weliswaar in het volgend seizoen nog niet deed wankelen, maar die, toen later ook Puck Meijer, Otto, Mulier, van Manen en nog enkelen non-actief werden, toch bijna doodelijk bleek. Ja, dat Indië! Haarlem had 25 jaar terug een groote reputatie wegens zijn voortreffelijke scholen. Om die reden vestigden zich daar zoovelen, die er voor hun kinderen het middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs zochten. Dat maakte van de stad als 't ware een doorgangshuis voor jongelui, die, na het gymnasium of de burgerschool soms met nog een stage in Delft of aan de Universiteit voor Indië bestemd waren. Vandaar die voortdurende wisseling, dat komen en gaan der spelers in de elftallen van H. F. C. En zoo verloor de club ook Ples aan „den Oost", op een leeftijd, dat hij nog vele jaren voetbal had kunnen geven aan zijn vereeniging. Stoerheid was het voornaamste kenmerk van zijn spel, en

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 67