64 - om een genegenheid en een belangstelling voor de oude club te krijgen, die mij tot nu toe zijn bijgebleven. En niet g-enoeg kan ik het waardeeren dat mij de gelegenheid is geboden daarvan in dit gedenkboek getuig'enis af te leggen. Mijn geheele burgerschooltijd is door de sport cricket en voetbal verhelderd en vermooid. Ja dat wdren heerlijke dagen, die ik in de Koekamp en in Heemstede op het oude veld achter het Wapen van Heemstede heb doorgebracht. Het zou onbillijk en oneerlijk zijn, niet te erkennen, dat ik ook aan de voetbalclub „Haar lem vele aangename herinneringen dank maar H. F. C. heeft toch meer voor mij beteekend. Trouwens de generatie, van welke ik een der jongsten, een der nakomers was, heeft in de Koekamp haar voetbaldoop gehad. Dddr werd gespeeld op een manier, die thans niet meer mogelijk zou zijn. Boometi stonden er midden in het veld, sommige met een hek er om heen, andere 'vrij in de weide. Op oensdag- en Zaterdagmiddagen en ook den geheelen Zondag werd daar gespeeld. „Wij" waren toen nog „de adspiranten van Rood-en-Wit"en H. F. C.-leden van thans, die niet zelf den tijd hebben beleefd, dat H. F. C. en Rood en Wit nog zoo innig verband met elkaar hielden, mogen wel indachtig zijn, dat zeer velen van de groote spelers, die de oude voetbalclub in haar eerste tijdperk een glorie- en heldentijdperk heeft gehad, uit die adspiranten-afdeeling van de cricketclub zijn voortgekomen. In die dagen werd nog gewerkt met „scrimmages", d. w. z. er vormde zich een knoedel van 3040 (soms meer) jon gens, die te zamen om den bal drongen. De bal zat in het gedrang en het was nu maar de vraag, waar hij uit den menschenklomp zou komen. Wie daar kijk op had en zich op de juiste plek had geposteerd, kon er dan met den bal van door gaan, vóór dat de armen en beenen van de opeengepakte jongens zich weer eenigszins afdoende hadden gesorteerd en er vrijheid van beweging kwam. Een van ons, Ko Kerbert, was in dat scrimmage-spel bijzonder bedrevenhij placht met den bal aan den eenen kant in het gedwarrel van knieën, voeten en rompen te verdwijnen en er aan den anderen kant ook weer met den bal uit te komen. Hij genoot zijn latere opleiding te Wageningen en heeft nog met succes gespeeld voor Go-Ahead. Een ander ding, waar wij ons op verstonden, was, de passage te forceeren tusschen den boom en het hekeen nauwe doorgang. De bal mocht tegen boom of hek worden geschopt, dat was niet „uit". Maar men moest zorgen, zelf niet tegen den boom of over het hek te worden „getackled". Boomen tenminste de boomen in de Koekamp - zijn hard; en als een baal natte wasch op het hek te worden gekwakt, was ook niet alles. En het kon er stevig toegaan! Het was bij een van zulke gelegenheden, dat ik een der drie ernstige ongelukken zag gebeuren, die ik in mijn zes, zeven voetbaljaren heb meegemaakt. Een broer van den declamator Vogel was in tweeërlei opzicht „de held van het geval".

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 76