EEN SPORTMAN VAN GROOTE VEELZIJDIGHEID. Wie thans met den trein van Haarlem naar Amsterdam spoort, ziet, even vóór hij aan de brug- over het Spaarne komt, een groot terrein, dat met allerlei onooglijke keten en gebouwtjes als bezaaid is. Het lijkt wel een opslagplaats van afbraak en ouden rommel. Sic transit Eertijds was daar het Haar- lemsche sportterrein te vinden. Nog vroeger had er een fabriek gestaan, de Phoenix maar later was het groote terrein mèt het fabrieksgebouw aano-ekocht door een combinatie, waartoe o.a. de heeren Brinkmann behoorden. Het lano-e gebouw werd verbouwd tot een restaurant met kegelbanen om het terrein kwam een sintelpad voor wieier- en loopwedstrijden en dit pad lag zóó hoog dat het terrein erbinnen onder water kon worden gezet, 's Winters werd er dan ook schaatsen gereden. Deze glorie heeft niet lang geduurd maar toch is zij voor het spoitleven van de stad niet zonder beteekenis geweest. De omgeving- was trouwens reeds lang aan de sport gewijd. Vlak tegenover het Phoenix-terrein lag het schuitenhuis van het Spaarne en vóór het hek, dus op de verlengde Parklaan tegenwoordig voor een groot gedeelte ingenomen door een schoolge bouw speelden de leden der „H. F. C. Haarlem" Woensdags-en Zaterdagsmiddags en ook vrijwel iederen anderen schooldag na vieren. Het Phoenixterrein heeft in de jaren, waarover ik schrijf, ca. 1890, gastvrijheid bewezen aan de toenmalige „Damiaatjes", een algemeene sportvereeniging, die Pander, Eden, Houtman, Mulier, de Calkoens, Jan Feith, Menten, en tal van andere sportslui onder haar leden telde. Er zijn ook athletiekwedstrijden gehouden en Piet Calkoen trainde er zich voor de korte baan. Laat 's avonds kon men soms op de Phoenix plotse ling Pim zien opduiken, die nog een paar maal de baan omspurtte na een oefenloop naar het 1 onnetje of heel tot Spaarndam. De grintweg langs het Spaarne was n.l. een ideale baan voor loopers en wielrijders v. d. Griendt, Feith en vele anderen vond men daar dikwijls in actie. Er bestaat een bekende dikwijls in boek of tijdschrift gereproduceerde kiek van die Damiaatjes. Beroemdheden in allerlei takken van sport komen er op voor velen met de stoere mannenborst vol medailles. Op die foto treft, juist om de afwezigheid van alle eeremetaal, de figuur van een der uitnemendste sportlieden, die het Haarlemsche sportleven gekend heeft, Hubert Menten. Hij was om maar met het begin te beginnen de schitterendste voetbalspeler van zijn tijd. levens was hij in de jaren kort na 1890 een der beste Neder- landsche batslieden en een prachtig fielder. Op zijn naam staat b.v. een record

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 97