187 kuierend liep ik ons laantje af en ziende, dat het nog vroeg was, zette ik mij op een van de banken, die door de voorkomende zorgen van „Hout en Plantsoenen in rijken overvloed voorradig zijn. Nog niet lang had ik gezeten, of daar hoorde ik voetstappen en even later bespeurde ik een heer, wiens uiterlijk mij met de grootste verbazing vervulde. Lichtblauwe rok met koperen knoopen, witsatijnen vest met groote roode bloemen, nauwsluitende leverkleurige pantalon, vadermoorders en een zwarte stropdas en als hoofddeksel een grijze buitensporig hooge hoed, ziedaar het merkwaardige wandel toilet van den onbekende. Ik dacht eerst een volslagen gek voor mij te hebben, maar bedacht mij bijtijds, dat er den vorigen avond bal-masqué geweest was in het gebouw van den H. K. B. Waarschijnlijk was het te laat of te vroeg -geworden, om nog naar bed te gaan en was de man thans aan het „luchten Ik zou echter spoedig de waarheid en wat voor een waarheid -te weten komen, want de wandelaar kwam naast mij zitten. Zijn fraaien wandelstok met gouden knop bespeurende, begon ik het gesprek, door hem te vragen of hij daarvan geen last had gehad met steppen. Hij wierp mij een doordringenden blik toe en antwoordde op niet al te vriendelijken toon, dat gemaakt spreken een eigenwijs aanwensel was en dat naar zijne meening een wandelstok juist gemaakt was om iemand bij het stappen diensten te bewijzen. Een oogenblik was ik onthutst door 's mans stekeligheid, maar mijne nieuwsgierig heid was nu zóó geprikkeld, dat ik er in ieder geval het mijne van wilde weten. En zoo ontwikkelde zich de volgende dialoog „Hebt u zich nogal geamuseerd gisteravond „Ik zie niet in, wat u dat regardeert. Overigens wil ik u wel zeggen, dat ik mij natuurlijk niet vermaakt heb. Het salet-avondje bij de familie Witsen was criant vervelend en de gastheer had de onwellevendheid mij met piket twintig stuivers af te winnen „Piket Hé, komt dat weer in de mode Maar een verlies van één piek is toch niet overweldigend. Met contract-bridge ben je zoo een paar knaken kwijt en laatst met pokeren „Ik weet niet, wat voor zotteklap u allemaal uitkraamt, meneer, en hoewel veel van wat u vertelt mij onbegrijpelijk is, schijnt u mij toch van een bedenkelijke licht zinnigheid te zijn. En dat in een tijd, dat alom over den achteruitgang van zaken gesproken wordt. Actiën en obligatiën dalen voortdurend. Zijn deze week metallieken niet driekwart percent gezakt „Metallieken O, u bedoelt zeker Steels en koperwaarden. Aardige woordspeling. Ja, u hebt gelijk, New-York kwam flauw af. Je kunt beter Philips nemen of H.V. A. Ik maak u intusschen mijn complimentu blijft bliksems goed in uw rol". „Wat rol, meneer Uw onbeschaamdheid gaat alle perken te buiten, en dat tegen iemand van mijn leeftijd Nu werd ik op mijn beurt toch ook werkelijk nijdig. Wat verbeeldde die praatjes maker zich wel. Hij kon hoogstens een jaar of dertig zijn. Ik vertelde hem dan ook zonder omwegen, dat het nu welletjes was en dat hij beter deed zijn roes uit te slapen, dan hier den boel op te scheppen. De ander werd thans ernstig. „Meneer", zoo sprak hij, „ik zie, dat hier een afschuwelijk misverstand heerscht. Ik ben volstrekt niet dronken, zooals u schijnt te denken en teneinde u van mijne goede gezindheid blijk te geven, zal ik u, bij wijze van bijzondere gunst, zeggen, wie ik ben. IVlijn naam is Robertus Nurks, gewoond hebbende te Amsterdam, overleden 1 April 1836. Mijn leeftijd is honderd drie en twintig jaar, zoodat

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 191