haar voorzitter te zien. Ik voor mij ben er echter evenzeer van overtuigd, dat deze paedagoog zich op zijn beurt gelukkig prijst voorzitter te zijn van H. F. C. Er is in de voetbalwereld een streven naar jongeren-opbloei, naar jongeren-teeltkeus. Deze zorg is, bezien van uit het standpunt van internationale krachtmeting, zeer juist maar de zorg voor de jongeren is niet de zorg voor de jongeren als jongeren, maar een zorg voor de ouderen, voor plaatsvervangers der ouderen. De jongere wordt bestudeerd met uitsluitend een doel in de toekomst voor oogen, en den jongeren wordt dit doel duidelijk, te duidelijk gewezen. Iedere opvoeding geschiedt met een toekomstdoel, maar het kind, dat van jongsaf aan dit doel geweten heeft en er bewust naar gedreven wordt, is niet het gelukkigste kind, zelfs niet wanneer het aan de verwachtingen kan voldoen. In dit moeilijke onderwerp wist H. F. C. stelling te nemen, dank zij den paedagoog-voorzitter, en het belang van den enkeling, van den jongeren speler te stellen boven dat van de ouderen-voetballers en dat van het spelpeil. In andere moeilijkheden van internen aard die gelukkig maar zeer zelden voorkwamen onder zijn praesidium was het steeds naast den vereenigingsleider de opvoedkundige, die in de beslissingen meesprak. Onbewust is hiervan de geheele H. F. C. overtuigd, waardoor hij een eenige plaats inneemt in onze en in de geheele voetbalwereld. Zonder dat er ooit op gezinspeeld wordt, zonder dat er zelfs aan gedacht wordt, blijft Cees voor een ieder, die hem ontmoet, het samenspel van al zijn eigenschappen en functies de voetballer-veteraan, de oude Leidenaar, de fijne paedagoog, de kampmakker, de despotische leider der alge- meene vergadering, de uitbundige tafelgenoot, de tolerante beoordeelaar. Wie hem zoo niet kan zien, één in verscheidenheden, kent hem niet, wie hem zoo kent, ontkomt niet aan zijn menschelijken invloed en kracht en beseft, dat het gouden H. F. C. bij zijn jubileum geen beter voorzitter zou kunnen hebben als het symbool van een goed vereenigingsleven. Steeds jong, onafhankelijk van jaren, frisch en krachtig, zelfbewust, maar waardeerend het werk van anderen, idealistisch met werkelijkheidszin. F. K. M*-WHISTLE 1'TIE.

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 53