54 - om mooie sport ook gaarne te zien in een haar waardige omlijsting. De omgeving van een voetbalveld is ook iets. Een weelderige maaltijd met fijne schotels en keur van spijzen smaakt mij beter in een goed verzorgde eetkamer met glanzend damast, fleurige bloemen en parelend kristal, dan opgediend in een stal. En in dit opzicht is H. F. C. buitengewoon gelukkig geweest met haar terrein. Ik ken in Neder land en eigenlijk ook in het buitenland geen speel veld met een zoo door de natuur bevoorrechte omgeving. Als ik er vroeger heenging, om te scheids rechteren en ik reed in zoo'n gezellig open bakje door den Hout, dan was het, alsof de Camera je weer heelemaal voor den geest kwam je zag er in je verbeelding Hildebrand met vrind Nurks nog loopen. Laat H. F. C. blij zijn met deze woonstee. Als arbiter heb ik ook aan H. F. C. vele her inneringen. Hoe werd men scheidsrechter, een dertig jaar geleden Wie zich opgaf als scheidsrechter in die dagen, was al iets en was al iemand in de voetballerij. De heele voetbalwereld was toen nog zooveel kleiner en intiemer, dat men elkaar al spoedig kende. En wie, gelijk de schrijver dezer regelen, reeds op jeugdigen leeftijd bestuurslid was van een eerste-klas club en van een plaatselijken voetbalbond, voelde zich met dat onnavolgbare air, wat men kan hebben omstreeks den zeventienjarigen leeftijd, nèt in de lange broek, amper begiftigd met den huissleutel, de baard nog in de keel en het eerste biertje drinkend, met een gezicht, dat niet wil verraden, hoe naar men het eigenlijk vindt al een heele „Piet „Piet" genoeg althans, om, wijl een voetbalknietje het spelen bemoeilijkte, zich op te geven als scheidsrechter. Een paar wedstrijden in een plaatselijken bond, een paar in de lagere afdeelingen van den N. V. B. en dan kwam al spoedig de uitnoodiging voor het leiden van een eerste-klas wedstrijd. Kom daar nou er us om Nu doen de meeste arbiters vijftien lange jaren over hun tocht naar de eerste klas. Of het spel sprak, de eerste wedstrijd, dien ik kreeg te leiden in de eerste klas, was er een van H. F. C. Het was Ajax—H. F. C. in Leiden. Het Leidsche Ajax, ook al gestorven en vermoord met alleen nog een restant in het huidige A. S. C„ Ajax speelde met de van Zantens en Tetterode in de voorhoede, Dijckmeester op de linksbuitenplaats, Grivel en de Stoppelaar in de middellinie, de Adams back en Hector Cramer in de goal. Van H. F. C. herinner ik mij nog uit dien wedstrijd den toen ook al massieven W. van Waveren, den niet minder soliden Moltzer, den tactischen Swens en in de voorhoede Oisterwijk 1929 PIM MULIER met zijn schilders-benoodigdheden.

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 58