THE GOOD OLD 'sGRAVENHAGE, 12 Juni 1929. GOEDE OUDE H. F. C. QNTVANG voorloopig bij deze de meest welgemeende gelukwenschen bij Uw gouden jubileum van Uwe zes-en-veertigjarige zuster, de Haagsche Voetbal- Vereeniging. Wij verheugen ons van harte in Uw welstand en hopen, dat de toekomst U evenveel geluk en voorspoed, eer en roem zal brengen, als de verloopen halve eeuw deed. Onze levensdraden werden in die gemeenschappelijke jaren op velerlei wijze saam- geweven en, gelijk tusschen menschen, bestaan ook tusschen vereenigingen geen sterker banden dan die in de jeugd gelegd. Wij weten, dat het leven voor U niet altijd gemakkelijk was, want wij hebben de moeilijkheden, die Gij hebt ondervonden ook zelf aan den lijve gevoeld. We mogen beide dankbaar gedenken, dat wij diq tot nu toe overleefden en bij een feest als het Uwe kijkt men onwillekeurig weer eens terug. Van ons primitief voetbal vermeldt een onzer geschiedschrijvers „Het was een eigenaardig spel en de beoefenaars kenmerkten zich door een absoluut gebrek aan begrip, wat de intrigue was van het spel. Men draafde maar achter den bal aan en speelde met een geheel onbeperkt aantal. Zoovelen er kwamen en lust hadden mee te loopen, werden toegelaten. Het had veel van een zwerm bijen, die achter de koningin aan gonsden en haar overal volgden. De eenige onderverdeeling in elke partij was die in voor- en achterspelers. Dat wil dus zeggen de luien bleven achter, de vluggen speelden voor. Men stoorde zich aan geen regels en zette, als het aantal deelnemers al te groot werd, eenvoudig de palen wat achteruit". Van een wedstrijd tusschen Olympia, dat een deel van H. V. V. vormde en de H. F. C. in 1887 schrijft hij: „In 1887 werd in November de eerste wedstrijd gehouden tusschen Olympia en de Haarlemsche Football Club. Captains waren de heeren Piepers en Muiier heel |Wat hadden dezen te stellen met de regeling, daar de Hagenaars de spelregels niet kenden en b.v. maar niet begrepen, wat off-side was". Dat was onze onbezorgde jeugd, waaraan een einde kwam, toen in 1889 de Nederlandsche Voetbal en Athletiekbond, later N. V. B., de leiding in de toen nog kleine voetbalwereld kreeg. Wij hebben het stekje daarvoor zelf in den grond gestoken, maar al spoedig is het een boom geworden, die ons thans volkomen in de schaduw zet. Moeten wij daarover juichen of jammeren Het was waarschijnlijk een onvermijdelijk noodlot.

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 97