BAS ONDERWATER Wanneer de H. F. C. thans een gedenkboek uitgeeft ter gelegen heid van het feit, dat zij vóór zestig jaar als eerste voetbalclub in den lande werd opgericht, mogen wij daar uit concludeeren, dat er eens een tijd geweest moet zijn, waarin dat trap pen tegen zoo'n bruinen knikker hier nog geenerlei bekendheid genoot. Zelfs zou die tijd niet eens zoo heel ver achter ons liggen, want wat maken zes onnoozele decenniën tenslotte uit bij dien rijstebrijberg van jaartallen, die ons op school werd voorgezet? Neem het portret van Uw over grootvader en U aanschouwt een man, wiens gansche leven gebukt ging onder den vloek der Zondagsrust; hoogstens 's ochtends naar de kerk, maar daarmee was al het vertier van dien dag ook bekeken. Geen H. V. B.-amusement, geen ,,big-match" van het Eerste, om van een borrel in het clublokaal nog maar te zwijgen. Nu moet men zich dien tijdgeest van vroeger eeuwen ook weer niet te kwalijk voorstellen. Voorzoover ons bekend, beoefenden weliswaar onze voorouders het voetbalspel nimmer in vereenigingsverband, maar wie zegt ons, dat zij nooit eens een balletje getrapt zouden hebben? Dat zal zeker niet gedaan zijn met een viersteek van prima rundleder. Wellicht namen de Kaninefa- ten, die in het begin onzer jaartelling de Haarlemmerhout onveilig maakten, genoegen met de schedels van rondbollige stamgenooten. Het heeft geen nut zich op deze plaats hierin te verdiepen. Wij bedoelen slechts te constateeren, dat het verre verleden niet geheel en al van voetbal als uiting van menschelijke ontspanning verstoken 115 Mr. B. J. ONDERWATER.

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 119