behoeft te zijn geweest. Niettemin, het oogenblik, waarop de jongeman Mulier zijn kornuiten bij zich schaarde om voor het eerst het spel bewust als sport te gaan beoefenen, mag nog niet zoo heel lang van ons verwijderd heeten. Zestig jaar, ja wat is eigenlijk zestig jaar? In die zestig jaar heeft de ontwikkeling van de voetbalsport niet stil gestaan. Begon de H. F. C. met het monopolie op dit gebied, thans moet zij een zwaren strijd voeren om niet in de concurrentie ten onder te gaan. Als paddestoelen zijn de vereenigingen uit den grond gerezen. Ware het voor een club niet noodzakelijk geweest om althans een dozijn leden te tellen teneinde in competitieverband, bijgestaan door een supporter, de strijd aan te binden, wellicht zou het aantal nog belangrijk grooter geweest zijn. Aan den anderen kant zag men velen sneuvelen, die niet opgewassen bleken tegen hun sterkere zusters. Laat een oudere U vertellen, wie zijn tegenstanders waren, en U zult namen hooren, die hun laatste rustplaats hebben gevonden in het gulden boek der historie. Slechts zij, die door solide organisatie het hoofd wisten te bieden aan de nooden van het oogenblik en die daarnaast het oog gericht hielden op de toekomst, handhaafden zich in onze voetbalmaatschappij. Ook de H. F. C. heeft moeten vechten voor haar bestaan. Waarachtig, het is ons niet op een presen teerblaadje toegeschoven. Zestig jaren lang hebben wij met wisselend succes onze stellingen verdedigd, maar wij hebben nimmer versaagd. Het bekwame beleid van tallooze bestuurders heeft er toe medegewerkt, dat wij thans in opgewektheid den zestigsten verjaardag der H. F. C. kunnen vieren. Ook in de afgeloopen tien jaar zijn er zulke stuurlui geweest, voor wie moeite noch tijd te veel was, waar het ging om het welzijn onzer vereeniging. Zij hebben recht op onze bijzondere dankbaarheid. De werkzaamheden en den persoon van een dezer dapperen willen wij thans wat nader belichten. Bas Onderwater is altijd een aparte figuur in ons midden geweest. De aanvang van zijn voetbalcarrière verliest zich in het verleden, maar wie het derde H. F. C.-boek opslaat, ziet daar op bladzijde 222 een sportieve gestalte, gehuld in een soortement trui, die eer den wielrenner dan den voetballer siert. Toentertijd was Bas op onze velden dus al een geregelde verschijning en een ieder, die het voorrecht heeft mogen smaken ooggetuige te zijn van Bas' optreden als actief speler, zal zich deze herinnering niet gaarne meer laten ontnemen. Bas was typisch een speler, die het best tot zijn recht kwam in elftallen van wat oudere spelers, waaronder liefst eenige getrouwde, die het spel met groote fantasie beoefenden en niet schroomden na te kaarten over de waarde van elke trap. Wellicht had Bas reeds zijn kinderjaren in het veteranenmilieu willen slijten. Na eenige minder succesvolle omzwervingen op andere plaatsen werd het hem duidelijk, dat zijn roeping uiteindelijk 116

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 120