Maar als ze bij elkaar waren, was het nog moeilijk ze in het goede gareel te houden. Ik denk b.v. terug aan Japie van der Togt en Louis van Houten. Japie was te druk naar Dick's inzicht, alhoewel de film nog wel een zwijgende was. Louis van Houten was, eenmaal voor de lens geweest, daar niet meer van weg te slaan. Dat kostte Dick vaak meters en meters celluloid en vergde ook veel van zijn zenuwen. Dan het doodvallen van Gejus, dat leek wel een operette bij de eerste opvoering. Rudje trok zich de roode haren uit het hoofd van plezier, maar Dick redde de situatie door een hernieuwde tactische mise-en-scène. Toch heb ik het genoegen gesmaakt nog een der avondpartijen van het festijn mede te beleven. Dat was de opvoering van de operette „De Voetbalbruid" met in aansluiting daarop de vertooning van de bovengenoemde nieuwe H. F. C.-film. Deze avond opende met een feestrede van den Voorzitter Dr. C. Spoelder. Ik heb genoten van dit optreden van onzen Voorzitter, voor mij toen nog de schier ongenaakbare rector, op het podium van de Stadsschouwburg, in rok, toesprekend zijn 50-jarige voetbalvereeniging H. F. C. Een grootsch oogenblik! Ofschoon de operette nu al zoolang achter den rug ligt, komen hieraan nog tallooze herinneringen steeds weer op. Vele oude getrouwen van dien tijd zien in hun oogen weer terug het sublieme spel van Wim Wijsmuller en Clinge Doorenbos, het koor van voetballers, waaronder de broodmagere Heybroek, Henk van den Berg, Jaap Sturm enz. teveel om op te noemen, in alle mogelijke voetbalcostuums. Wie droeg ook weer die rood-blauwe kleuren? Nu nog leven de refreintjes uit dit stuk voort. Als Kees Jr. eens een enkele keer luidruchtig wordt, tien tegen één, dat hij U nog kan voorzingen: „Bobbelmans ballen heerlijk, Bobbelmans ballen puik Zij zijn er de trots en de roem van het land". of „Zoodra de Phoenix uit het vuur ongedeerd komen zal Zoo kom ik uit den strijd met mijn kunstoliebal Dit is een Balaine zoo heerlijk en zacht Dat hadden de heeren niet gedacht?" Na deze opvoering, die zooals reeds gezegd in de Stadsschouwburg plaats vond, verhuisde een ieder naar het Rembrandttheater waar de vertooning van de nieuwe H. F. C.-film gehouden werd. Daarna al weer zoo'n volksverhuizing, zij het thans op korteren afstand, naar de zalen van Brinkmann voor het bal. De herinnering aan dit alles is nog zoo levendig, dat het mij geen moeite 129 9

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 133