Een terugblik over 10 jaar Junioresvoetbal is voor hem, die dit van nabij beleefde een herinnering, als alle berinneringen een tikje weemoedig, aan personen en feiten. Feiten heb ik bijna niet vermeld, enkele personen genoemd, die óf zeer op den voorgrond traden óf thans nog zoo gelukkig zijn trouw in de H. FO. gelederen te kunnen meemarcheeren. Alen leest de honderden namen van spelers van onze junioreselftallen over de laatste 10 jaar, heeft slechts enkelen in het oog kunnen houden en van de anderen, veel grooter in aantal, die als H. fO. ers zich allen gelijkelijk slechts demonstreerden als school- en sportjongen, daarna vertrokken, vraagt men zich af wat er van hen is geworden. Alaar wanneer men dan met zijn gedachten naar de H. F. C. zelf terugkeert, rijst de vraag, waarom zij, die als speler of clublid vaak zoo veel voor de toekomst beloofden, uit onze kring vertrokken, doch ook een tweede, nl. waarom de zee wel nam, maar niet teruggaf. Het lijdt geen twijfel, dat het verloop onder onze leden zeer groot is, evenmin dat het hockeyspel vooral de allerlaatste jaren een nadeelige factor voor de ontwikkeling van onze vereeniging is geworden, ruimer gezegd, dat het voet balspel, zooals het thans is, niet meer als vroeger de jongeren trekt, die wij als leden begeeren. "Wel worden de jongeren door de kleine van de groote bal afgetrokken, o, physisch monstrum, wel storten velen zich aanstonds op de witte, doch niet onschuldige bal, maar hiertegenover staat dat de H. F. C. nog aantrekkingskracht heeft en zeker in de afgeloopen periode had op de knapen, die onze leden kunnen worden, dat de aanwas van onderen op nog ruim voldoende is. Er is echter ook een factor ten ongunste, waarvan men zich niet steeds bewust is en die in de afgeloopen periode, ook toen de resultaten van het eerste nog bevredigend waren, zijn invloed heeft doen gelden. Zou men de redenen van een later bedanken als lid nagaan, dan zal dit zeer dikwijls zijn, plechtig uitgedruktvertrek naar elders. En nu weet iedereen, dat er weinig vereenigingen meer zijn als de onze, dat die er waren veelal geheel van karakter zijn veranderd of met behoud van hun oude samenstelling zijn ingeschrompeld, zoodat men van vele steden van Nederland kan zeggen, dat de jeugd van onzen stand, zonder dezen stand ook maar eenigermate te willen apprecieeren, een anderente deprecieeren, het voetbal spel niet meer speelt. Wij zagen dat velen gaan, ziehier waarom weinigen komen. Dan rijst de vraag, die naast de vragen, die men thans, nu onze H. F. C. ontegenzeggelijk groote moeilijkheden heeft te overwinnen, stelt, zeker ook een plaats verdient. Het is deze: maken wij van het beschikbare jongerenmateriaal het juiste gebruik, geven wij hen de juiste opleiding? Tot 1929 was het zeer eenvoudig. Pas hierna is in werkelijk belangrijke mate door de bonden het jongerenvoetbal georganiseerd, in den vorm van competities voor spelers aan een bepaalde leeftijdsgrens gebonden. Het steeds harder worden 167

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 171