WAT KON „BESTAAN!" Wij moeten heel, heel ver terug, om tot de voetbalherinnering te komen, die ik op verzoek van de redactie van dit boek neer ga schrijven. Ik stel voorop, dat ik zulks uitsluitend doe ,,op verzoek", daar de gansche geschiedenis wel heel weinig belangrijk is en alleen doet uitkomen, onder welke moeilijke omstandigheden de jeugd van een vroegere generatie kon leeren voetballen. Laat ik dan nu maar gaan vertellen van twee zeer belangrijke gebeurtenissen, welke mijn elftal zoo heel lang geleden het „Kampioenschap" gekost hebben. 't Was mijn eerste competitie-seizoen voor den H. V. B. Mijn Llftal? H. F. G.'ers eenige turven hoog! Onder de naam van „HASSLLAAR Het veld van onze goede oude club lag in dien lang vervlogen tijd nog heelemaal in Heemstede aan de Molenwerf en het veld aan de Spanjaardslaan was nog niet door Mijnheer Loosjes uitgevonden. Daarom moesten wij jongeren, die met ons elven nog geen twee fietsen bezaten, onze oefeningen elders houden, daar het zells „toen" niet aanging eerst een goed uur te loopen, voor we konden beginnen te schoppen. Waar dus een oefenveld van de H. F. C. ontbrak, daar vormden zich kleinere clubs, die zich in den H. V. B. met andere gingen meten. Met de terreinen namen we het zoo erg precies niet, want de keuze ervan was al heel beperkt. Deze of gene landman stond a raison van eenige guldens zijn weide wel af in het begin van September en we deelden dan zoo'n groene vlakte met het vee van den eigenaar, dat, tot het koud werd, buiten bleef. Vanzelfsprekend werd zoo'n veld niet gemaaid en we waren de koeien min of meer dankbaar, als het gras niet al te lang werd, hoewel er natuurlijk ook bezwaren waren tegen de aanwezigheid van een deel van den Nederlandschen veestapel. Zoo'n koe laat nu eenmaal iets achter en dat brengt, als je voetbalt, natuurlijk zijn moeilijkheden mee. Toch heeft de koe feitelijk aanleiding gegeven tot de thans zoo bekende through-pass en de zoo genaamde „stopperspilIk durf veilig beweren, dat wij in die lang vervlogen dagen volop gebruik maakten van de through-pass wanneer wij zoo n koeien-herinnering op het veld tegenkwamen en de bal er wiskunstig zuiver en vooral spatterig door snorde. De tegenstanders hadden meestal neiging uit de buurt te blijven, als het 67

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 71