De oudste geschiedenis Het eerste seizoen van de H.F.C., 1879/80, had wel heel weinig weg van wat wij op het ogenblik als 'seizoen' beschouwen. Pim Muiier had tijdens een logeerpartij te Noordwijk in 187^ voor het eerst van zijn leven Engelsen gezien, die daar met een grote lederen bal 'football' speelden. Het spel liet hem niet meer los en toen hij in 1879 bij De Gruyter in de Leidsestraat een prachtige nieuwe voetbal zag liggen, was hij niet meer te houden. De bal werd gekocht en lange besprekingen met zijn schoolmakkers, zoals Peltenburg, A. Schiff en D. van Lennep, leidden tenslotte tot de eerste voetbalwedstrijden van H.F.C. Zij togen met een Engels spelregelboekje (gekregen van de vriendelijke heer De Gruyter) naar de weilanden achter Den Hout, o.a. ook naar het land, waarop nu de H.F.C. haar wedstrijden speelt. Meegesjouwd werden de bal, een paar stokken en een plank. De laatste diende om over de sloot te vluchten, als de boswachter Kolderie in de verte verscheen. Het trekken van veld naar veld begon deze eerste H.F.C.-ers te vervelen en men vroeg aan de heer J. v. d. Berg vergunning om in de Koekamp te mogen spelen. Genoemde heer gaf welwillend zijn toestem ming totdat hij constateerde, dat er door het veelvuldig gedraaf geen gras meer voor zijn paarden overbleef. Het was een zeer korte vreugd. Het enthousiasme was echter niet meer te remmen en in het seizoen 1880-/81 kreeg men van Burgemeester Iordens officieel toestemming. Muiier kreeg als president van de H.F.C. de Koekamp in onderhuur als 'wor- stelpark' voor hem en zijn 'kornuitjes' met als conditie, dat de heer Van den Berg schadeloos gesteld zou worden voor het bederf van het land. Het eerste voetbalveld in Nederland was hiermede een feit geworden. De Koekamp werd een trekpleister voor de Haarlemse Jeugd. Op Woensdag, Zaterdag en Zondag was het er tjokvol en er werd 'geworsteld', dat het een lust was. Aanvankelijk werd er een soort rugby gespeeld, maar toen de spelers steeds maar weer met kapotte truien en jekkers thuis kwamen, werd op last van de ouders dit spel gestaakt en gingen Muiier en de zijnen noodgedwongen over op het meer geciviliseerde 'association'. Dit ge beurde in 1883. Muiier nodigde in die jaren mensen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam uit tot een bezoek aan de Koekamp, teneinde met hun spel kennis te maken. Dit leidde in de winter 1880/81 tot op richting van een vereniging te Amsterdam, terwijl in 1883 in Haarlem de club 'Excelsior' werd gevormd. Van officiële wedstrijden was tot 1886 geen sprake. Deze kwamen eerst in dat jaar. De Amsterdamse Football Club 'Sport' zou in de Koekamp de strijd aanbinden tegen H.F.C. Voor deze eerste 'officiële' wedstrijd kwam H.F.C. met de volgende spelers in het veld: Muiier, Peltenburg, Ypey, Hayman, Van Walcheren, Borel, Beets, Jessurun, Schiff en Muller. Een elfde speler ontbrak en waar in de oudste gegevens ook bij de tegen partij slechts tien namen vermeld werden, moeten wij wel aannemen dat die eerste wedstrijd tussen twee tien tallen gestreden werd. H.F.C. verloor met g— 3. De returnwedstrijd vond op ie Kerstdag 1886 in het Von delpark op een hard bevroren veld plaats. De uitslag van deze wedstrijd is helaas nergens meer te vinden. In 1886/87 werd de Haagsche C. en F.C. 'Olympia' uitgedaagd. De wedstrijd werd op de Maliebaan te Den Haag gespeeld en door El.F.C. met 1—o gewonnen. De returnwedstrijd op 11 December 1887 leverde een daverende g-o overwinning op. Er was toen reeds publiek ook, want in de oude kronieken staat te lezen, dat 'het publiek na afloop spontaan juichte voor de blauwwitte kleuren'. Meer officiële wedstrijden zijn niet opgeschreven. Het ontbreken van een bond (de N.V.B. werd eerst op 8 December 1889 te Den Haag op gericht) was hieraan niet vreemd. In het seizoen 1887/88 werd drie maal tegen andere clubs gespeeld. In de Koekamp vond de eerste match plaats tegen R.A.P., een combinatie van Run, Amstels C.C. en Progress. Deze prettige tegenstander zou H.F.C. nog vele malen ontmoeten. Deze eerste partij werd een 4-0 overwinning voor de H.F.C. De return- wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Ook tegen V.V.A. werd twee maal gelijk gespeeld. In de opstelling tegen R.A.P. kwam H.F.C. in het veld met drie backs en twee halfspelers. De uitvinding van dit systeem komt dus blijkbaar H.F.C. toe en niet Mr. Chapman van Arsenal. In dit seizoen speelde het tweede elftal tegen 'Excelsior' terwijl de adspiranten het eveneens opnamen tegen hun collega's van Excelsior. H.F.C. startte in 1888/89 °P 1 8 November met een 1—o overwinning tegen de Haagsche F.C. (combinatie van Olympia en H.C.C.) Het elftal was toen: Wilkens, Visser, Arriëns, Tuymelaar, Koolhoven, de Crane, Cnoop Koopmans, Bok, Muiier, van Walcheren en Westerveld. In Rotterdam, op 9 December, werd H.F.C. 1 2

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 16