Uit oude dozen Eigenlijk hadden wij hier 'Doozen' moeten schrijven, want zij zijn daarvoor stellig oud genoeg. Maar dat daargelaten Het archief van een voetbalclub die 73 jaar bestaat, is uiteraard geen gering geval. Dat beseften wij wel, toen wij de secretaris vroegen, een niet te lang stuk voor dit boek te schrijven over merkwaardige en humo ristische momenten, blijkende uit dit archief. Maar de secretaris is ook een man, die beide ogen wijd open pleegt te hebben en hij antwoordde dus: ik zal je wel iets sturen. Nu moeten wij bekennen, dat wij in eerste instantie aan de notulen gedacht hadden, en dat de zending, die wij te dien opzichte van hem ontvingen, zeer summier was. Waarvoor wij hem blijvend dankbaar zullen zijn, want hij zond ons niettemin twee pakken, die door evenveel levensgrote mannen aan ons adres bezorgd werden. Dit in aanmerking nemende, hebben wij van notulen niet verder gekikt. Aan die twee pakken hadden wij meer dan genoeg en wij hebben er als curiosa uitgehaald, wat wij hier laten volgen. Wij moeten tenslotte fatsoenshalve toch ook nog iets aan de samenstellers van het boek, dat bij het eeuwfeest zal verschijnen, over laten en dat zullen dan de notulen zijn van 100 jaar H.F.C. terwijl wij ons (gaarne) beperken tot wat wij bui tendien nog ontvingen. In chronologische volgorde is het dan dit: Een staat van ontvangsten en uitgaven in het seizoen 1 893(94 October t/m Mei vermeldt een post voor het 'breien van goalnetten' 3,-verder een vergoeding aan de heer Schorer voor 'gekocht goallint' 3,20; een pakje kaarsen 0,23fotografieën van een vijftal met name genoemde spelers 3 x/ 2,50 (blijkbaar in verband met het naderend 13-jarig bestaan)dit alles aan de debetzijde. Aan de creditzijde vinden wij de con tributie van 44 leden ad 2,30 en van 24 adspiranten ad 1 -, maar dat is niet de volle clubsterkte, want er komen nog verantwoordingen bij van 7 leden, ook elk voor een rijksdaalder en van niet minder dan 14 adspiranten, die elk een gulden schuldig werden. Go Ahead kwam hier spelen, dat wil zeggen in de Koekamp, en de recette voor H.F.C. was f 4,13, niet overdreven hoog. Een week later speelden R.A.P. en Sparta tegen elkaar op ons veld en dat bracht voor ons ï°,8k op, hetgeen wat pijnlijk was, vooral omdat weer een week later de wedstrijd R.A.P.-H.F.C. maar 30,63 opleverde en nog een week later Victoria-H.F.C. 17,90. In Maart 1 894 speelden R.A.P. en Victoria tegen elkaar in de Koekamp en toen moest zekere Leuven daar voor het veld 'in order' brengen. Gezegde Leuven ontving daarvoor de waarlijk vorstelijke beloning van 60 cent. Dat was intussen nog rijkdom vergeleken bij de 23 cent, die dezelfde Leuven ontving, toen hij een maand later opnieuw deze taak te vervullen kreeg ter gelegenheid van een wedstrijd tegen de Engelse Maidstone F.C. Het doet in verhouding een beetje vreemd aan dat Leuven, kennelijk het 'manusje van alles', op 3 Mei 30 cent kreeg voor het terugbrengen van de vlag, die de club voor 2,- had gehuurd om de Engelsen enigs zins feestelijk te ontvangen. Leuven bleef in dienst van de club, want in October 1896 vinden wij zijn naam opnieuw in de kosten, met de aanduiding: Leuven één dag f 1,30, terwijl in Januari 1897 een omschrijving 'Leuven etc.f 3,30' na het verloop van meer dan een halve eeuw nog wat minder duidelijk is. Dan is bondsboetenf 13,- in Maart 1897 klaarder, maar niet een onderwerp om lang bij stil te staan. In Januari 1898 vinden wij een post: rekening hockeyballen verven 1,70 en daarvan ontsnapt ons de diepere zin geheel, hoewel uit andere gegevens wel duidelijk wordt, dat de H.F.C. ook een hockeyveld onder haar bemoeiing had. De bond was overigens ook al niet mals in die dagen, want wij lezen dat 10,- boete is betaald voor te laat beginnen. Nee, dan was een telegram ad 0,10 heel wat schappelijker. Als wij dan nog vermeld hebben dat bij de reiskosten herhaaldelijk voorkomt 'Rijtuig den Haag' en dat een bal toen 3,- kostte, zullen wij dit onderwerp verder loslaten. In 1899 richtte het bestuur, door middel van een foldertje, waarop een der oudste H.F.C.-elftallen in beeld was afgedrukt, een 'ernstig woord aan de leden der Haarlemsche Football Club bij den aanvang vanhet seizoen 1899/1900'. 2o

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 24