Van 1914 tot het Gouden jubileum Het seizoen 1914-1915 deed wel onder zeer bijzondere omstandigheden zijn intrede. De eerste wereldoorlog was in Augustus uitgebroken, door de mobilisatie waren tal van leden onder de wapenen geroepen zou er dit seizoen wel gevoetbald worden? Vijf en dertig jaren had H.F.C. bij de aanvang van het seizoen achter de rug, maar aan feestvieren dacht wel niemand in deze tijden. De door de N.V.B. uitgeschreven Nood-competitie bleek in de loop van het seizoen een groot succes. Het eerste speelde zeer afwisselendschitterende wedstrijden, als die tegen H. V. V. thuis, met 2-0 gewonnen en tegen de kampioenen Sparta, eveneens aan de Spanjaardslaan, die zelfs een 4-0 zege opleverde, werden gevolgd door onnodige nederlagen tegen de zwakke zusjes in de afdeling. Het spel, dat de spelers van ons eerste elftal soms vertoonden waardoor H.F.C. de bijnaam kreeg van Hollands Fijnste Combinatie, noopt ons hun namen met ere te vermelden: P. H. Kaars Sypesteyn J. Oei B. Verwey F. A. J. de Klerck N. Bouvy L. Verwey J. v. Breda Kolff D. Bouvy J. J. Laan Mannes en Jacq Francken Wij eindigden het seizoen met 24 punten uit 18 wedstrijden, gelijk met H.V.V., dat wij door een beter doelgemiddelde achter ons lieten en 4 punten onder de kampioenen Sparta. De Bekercompetitie leverde weer eens een groot succes op. Na 6 grote en kleine overwinningen wonnen wij ook de finale in het Stadion tegen H.B.S. met 1-0. Het 2de oorlogsseizoen 1915-1916 verliep nog wisselvalliger dan zijn voorganger. 19 December stond H.F.C. aan het hoofd van de ranglijst met 5 overwinningen en 4 gelijke spelen, het had reeds de reputatie 'onoverwinnelijk' te zijn. Op deze dag werd Mannes Francken, die op het punt stond naar Indië te ver trekken, het Ere-Lidmaatschap aangeboden. Niemand had deze onderscheiding meer verdiend dan Mannes, jaren lang de steunpilaar van het eerste en een der schitterendste voetballers, die op onze velden hebben rondgelopen. Zijn vertrek bleek de nekslag voor het elftal, terwijl het intrekken van de militaire verloven in het voorjaar, waardoor het eerste de helft van zijn spelers moest missen, de deur dicht deed. Wij konden practisch geen goed meer doen en eindigden zelfs in de onderste helft met 6 gewonnen wedstrijden, 5 gelijke spelen en 7 nederlagen, totaal dus 17 punten. Ook Dolf Bouvy verliet ons, evenals Mannes opgeslokt door Indië, dat ons in de loop van vele jaren onze beste spelers afhandig heeft gemaakt. Ondanks het teleurstellende resultaat gingen wij toch zonder te veel zorgen het komende seizoen tege moet, overtuigd als wij waren, dat wij zonder de vele tegenslagen zeker een betere plaats bereikt zouden hebben. Dit nieuwe seizoen 1916-19IJ heeft ons echter wel zorgen berokkend! Het eerste elftal had geen oefen wedstrijden gespeeld, toen de competitie een aanvang zou nemen. Slechts de aloude sixes, in het begin van September gespeeld hadden de spelers enige oefening bezorgd. Het begin was overigens niet slecht: een 4-1 overwinning op Haarlem, nog wel uit. Daarna ging het echter bergafwaarts en wij eindigden het jaar met 4 punten uit 10 wedstrijden en slechts Hercules onder ons. De tweede helft van het seizoen, dat door een langdurige vorstperiode grote stagnatie ondervond, leverde ons echter 10 punten op. Doch ook Hercules vergaarde de nodige punten en eerst een prachtige 5-2 zege op Blauw Wit (jan Laan scoorde alle goals) bracht ons definitief in veilige haven. Zo eindigden wij op de op een na onderste plaats met 14 punten uit 20 wedstrijden. Van de overige elf tallen zij het kampioenschap van de 2de kl.A. van de H.V.B. van het vierde vermeld. Cijfers: 10 gesp., 9 gew. 1 verl. 42 voor 3 tegen. Tevens ongeslagen in de kampioenscompetitie met Schoten III en D.O.A. II en dus kampioen van de gehele 2de klas. Het seizoen 19IJ—191S bracht ons een nieuwe voorzitter. Karei Lotsy volgde jan de Breuk op, die na jaren trouwe dienst zijn tijd gekomen achtte. Weinig vermoedden wij, dat onze nieuwe voorzitter eens de praeses van de grote K.N.V.B. zou worden! 33

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 37