Seizoen 1939 -1940 Na de hernieuwde degradatie naar de tweede klas van ons eerste elftal aan het einde van het seizoen 193 j—1936 bleek het niet alleen onmogelijk om de hoogste klasse weder te bereiken, doch wist de H.F.C. in het voor jaar 1939 nog maar juist aan de degradatie naar de derde klasse te ontsnappen. Het seizoen 1939—1940 werd dan ook terecht met een zekere bezorgdheid tegemoetgezien. Deze voetbalzorgen bleken echter onnodig. Andere zorgen hadden haar overvleugeld. Wereldoorlog II was uitgebroken. Hoewel Nederland daar (nog) buiten viel, werd in Augustus 1939 de mobilisatie afgekondigd. De K.N. V.B. stelde een noodcompetitie in, waaraan geen consequenties ten aanzien van promotie of degrada tie verbonden zouden zijn. Ons keurteam werd met overwegend tweede klassers en enkele der sterkste derde klas clubs in Groep C van Afdeling I (sterk regionaal) aanvankelijk ingedeeld met A.F.C., Bloemendaal, D.W.V., E.D.O., Kennemers, O.S.V., R.C.H., Volewijckers, W.F.C. en Z.F.C. Op zichzelf geen on attractieve indeling, waarin later echter weer diverse wijzigingen werden aangebracht: Beverwijk, Kinheim, Q.S.C., Zeeburgia en Z.V.V. kwamen er bij en O.S.V., Volewijckers, W.F.C. en Z.F.C. verdwenen uit onze groep, het aantal op twaalf clubs brengende. juist voor de mobilisatie werd H.F.C. in de eerste ronde van de traditionele A.R.O.L.-beker op het terrein van A.F.C. aan de Zuidelijke Wandelweg te Amsterdam met 1-0 door D.W.S. uitgeschakeld. Het zestigjarig jubileum van Nederlands oudste voetbalclub kwam door de mobilisatie ook aardig in het gedrang. Het jubileumtournooi vond echter wel op het voorgenomen tijdstip doorgang. Ajax, Haarlem en H.V.V. waren onze gasten. Het Gemeentebestuur van de stad Haarlem maakte het sympathieke gebaar om een aantal fraaie prijzen beschikbaar te stellen. H.F.C. verloor in de voorrondes met 1-3 van Haarlem en Ajax zegevierde met 1—o over H.V.V. In de finale won Ajax met 2—1 van Haarlem. H.V.V. eindigde als derde door een 1—o zege op de onzen, waarna de Burgemeester, Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk (ver gezeld van zijn echtgenote) aan de prijsuitreiking kon beginnen. H.F.C. trad aan met Linksbinnen Piet Ligtenstein was zo ongelukkig om reeds kort na het begin van de eerste match met een gebroken been (en lachend gezicht!) van het veld te moeten worden gedragen. Na een 2—3 overwinning tegen Bloemendaal, aldaar, in een friendly game, begon de noodcompetitie met de uitwedstrijd tegen E.D.O.. Ato van der Togt was weer van de partij en verdedigde ons doel op prima wijze. Onze voorhoede bleek het onproductieve tijdperk, dat ons vooral in het voorgaande, moeizame seizoen, zo'n parten had gespeeld, echter nog niet te boven te zijn. Het over het algemeen goede werk van de verdediging werd dan ook niet voldoende aangevuld en een 2-1 nederlaag viel ons ten deel. De hierna volgende 3—3 draw tegen Kennemers in Beverwijk was nog niet zo gek. Z.V.V. schoot gelukkig nog slechter dan wij en met 2—1 werd aan de Spanjaardslaan voor het eerst de volle buit binnen gehaald. A.F.C. was in Amsterdam veel te sterk voor ons. Het werd een kansloze 4-0 nederlaag. De thuismatch tegen Q.S.C. (niet uit Quebec of iets dergelijks, doch uit Wormerveer) had een wonderlijk verloop. Kort na de rust was het nog erger dan de week tevoren aan het einde: 0—4. Joop ten Have's tegen-doelpunt luidde echter ge lukkig een nieuwe phase in. Hans de Haan, Theo ('Druif') Drijver en Jan Gerbranda zorgden voor een span nende finish en Hans de Haan zag zelfs kans om onder groot enthousiasme de gehele achterstand in te lopen. Beverwijk uit en E.D.O. thuis werden twee nederlagen met resp. 2-1 en 0-2. Toch werd er tegen de Haar- lem-Noorders werkelijk goed partij gegeven. Met rust was het nog 0-0. De afwerking in de voorhoede bleek echter te wensen over te laten. In de achterhoede debuteerde Jo Berendsen goed en werd het back-stel 'Tom-Poes' (Berendsen) geboren. Ons eerste had van de zeven gespeelde matches er slechts één weten te winnen, doch R.C.H. stond geheel puntloos onderaan. Na ettelijke rustdagen werd in Wormerveer met 1—4 van Q.S.C. gewonnen in een overi gens winderig en matig partijtje. Het doelpunt van Cees Beets uit een vrije trap, bijna van de eigen doellijn, dient speciaal vermeld, evenals de grapjas van de gastheren, die zich met een wel geplaatst schot tegen het achterhoofd van de arbiter meende te moeten revancheren. Leo Lips Theo Drijver Bas van Olphen Hans de Haan Jan Gerbranda Cees Beets Wim Denijs Tom Berendsen Carel Flack Piet Ligtenstein Cees ten Have 62

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 66