De politieke situatie werd meer en meer precair. Nog voetbalden we in een vrij Nederland, maar op 14 April 1940 werden de verloven van de militairen ingetrokken. Een fancy-combination verloor met 1-4 van R.C.H. Tegen Beverwijk werd thuis met 3-0 gewonnen, waarbij de jeugdige Maup Andriessen 'aardig' onder de lat debuteerde. The big match tegen A.F.C. werd een fel gevecht Na goed voorbereidend werk van Wim Lagendaal hielp Drijver ons aan een 1—o voorsprong. Voor de rust was de stand echter alweer gelijk. In de tweede helft konden we het niet houden en een 1—2 nederlaag werd het resultaat. Carel Flack had enorm gezwoegd en ex-Junior Bart Blankenaar speelde eveneens een behoorlijke partij kant-half. In dit seizoen bleek op de linksbinnenplaats geen zegen te rusten: thans brak Cees ten Have een been, zonder dat ook hierbij gelukkig van enige opzet sprake was. De wedstrijd tegen A.F.C. werd gespeeld op 3 Mei 1930. Enige dagen later pakten donkere wolken zich boven ons vaderland samen. De oorlog brak uit. Nederland werd spoedig een bezette natie. H.F.C. en diverse andere clubs hadden er geen pleizier meer in, om de noodcompetitie nog af te maken. Een wijs besluit van ons bestuur om de zaak maar stop te zetten. Inmiddels was de K van de N.V.B. weg-georganiseerd en werd onze trouwe H.V.B. tot Onder afdeling Haarlem van de Nederlandse Voetbalbond gebombardeerd. Deze pa pieren wijzigingen bleken in de practijk overigens nauwelijks veranderingen te zijn. In September zouden we wel weer zien hoe het met de voetballerij stond H.F.C. eindigde als volgt: gesp. 18; gew. 8; gel. 3; verl. 7 pt. 19; v.-t. 46-3S. Ons tweede was in een eveneens sterk regionale afdeling van de K.N.V.B. geplaatst met enige mede elftallen uit de reserve 2e klasse en verder een aantal vierde klassers, dus eerste elftallen. Op zichzelf geen oninteressante krachtmeting voor onze reserves. Bij het afbreken van de competitie had H.F.C. 2 een totaal van 11 punten uit 3 wedstrijden bereikt, merkwaardigerwijze met de gunstige doelcijfers 44-39. In de H.V.B. deed het derde het goed (22 punten uit 1 wedstrijden), evenals het vijfde (23 uit 16). De veteranen, onder de naam H.F.C. 4, brachten er in de iets te sterke nood-omgeving minder van terecht: 7 uit de 14. Jun. B. veroverde de titel van kampioen. Aan de verrichtingen van onze jeugd gedurende de laatste vijftien jaar vindt u elders in dit boek een af zonderlijk artikel gewijd. Het seizoen 1939-1940 stond vanzelfsprekend voor een niet onbelangrijk deel in het kader van de on danks de geschetste belemmerende omstandigheden zo zeer geslaagde, aan de toestand aangepaste, viering van ons zestigjarig bestaan. Over het jubileumtournooi van ons keurteam schreven wij reeds. Op Zaterdag 2 September vonden de traditionele wedstrijden voor werkende leden om de Mulier-beker plaats. Het deel nemers-corps werd door de mobilisatie aanzienlijk uitgedund, terwijl verder een flink aantal seniores een der vele commissie-baantjes veiliger vond dan zelf op te treden! Het nummer doelschieten bleek voor een onzer eerste-elftallers dermate moeilijk, dat hij geen enkele maal vermocht de goal te doorboren! Jo Berendsen werd bekerwinnaar met ruime voorsprong op Piet Ligtenstein en Theo Drijver. Piet Hage naar (cup-winnaar 1929) werd vierde, direct gevolgd door de Hanzen, Thon en Kleyntjens. Verder schaarden Henk Hackenitz, Bas van Olphen, Carel Flack en Cees ten Have zich nog onder de eerste tien. Natuurlijk zagen wij Mevrouw en Mijnheer Muiier onder de vele oudere toeschouwers. Onze toenmalige Ere-voorzitter reikte de Mulier-beker en vele verdere prijzen aan de gelukkige winnaars in de diverse spelonderdelen uit. De volgende dag werd een Jeugddag gehouden, ongeveer in de stijl zoals bij de herovering van het eerste- klasseschap aan het einde van het seizoen 1932-1933 in Velserend. Aangezien 'Groenendaal' geheel door militairen was bevolkt, werd het strijdtoneel verlegd naar de Spanjaardslaan. De in 1933 zo geslaagde massale fietstocht kwam door deze programma-wijziging dus helaas te vervallen. De eerste helft van het programma bestond uit allerlei door geraffineerde lieden uitgedachte estafette-onderdelen, zoals kruiwagen-lopen, zaklopen, fietsen-vernielen, tot misselijk wordens toe om een paaltje draaien en dergelijke toeren meer. Daarna werd door dezelfde ploegen het touwtrekken beoefend. Weer een dag later werd 's avonds voor de jeugd door Dick Laan een aantal van z'n fameuze films ver toond. Goede wijn behoelt geen krans. Hoe talloos vele jeugdlichtingen van H.F.C. zullen al niet genoten (en gegriezeld!) hebben van Nick Carter's avonturen, de Droom van een H.P'.C.-ertje, het Waterrad des Doods en de rokende Boeddha, om maar een paar voorbeelden aan te halen? Op de avond voor het Jubileumtournooi werd de Feestelijke Jaarvergadering gehouden. Wegens hun 64

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 68