KAREL LOTSY (overleden 30 augustus 1959) Ongetwijfeld is Karei Lotsy één van de allergrootste figuren uit de geschiedenis van onze club. Het is merkwaardig dat Karei, die slechts drie jaren in Haarlem woonde (1909-1912) en toen het gymnasium bezocht, zo verknocht aan H.F.C. is geworden dat hij zijn verdere leven in Dordrecht wonend H.F.C. trouw gebleven is en onze vereniging in verschillende functies heeft gediend. In deze Haarlemse jaren raakte Karei zeer bevriend met Mannus Francken (onze grootste voetballer aller tijden) en M. Loosjes (destijds secretaris). Na in 1911 een jaar adjunct-secretaris te zijn geweest werd hij in 1917 (reeds op 24-jarige leeftijd voorzitter, ondanks het feit dat Dordrecht toen al zijn woonplaats was. Na twee seizoenen trok Karei zich wegens drukke werkzaamheden terug, doch telkens wanneer H.F.C. een beroep op hem deed, stelde Lotsy zich voor zijn oude club beschikbaar. Zo werd hem in 1921 verzocht de leiding van het eerste elftal, dat twee seizoenen achtereen was gedegradeerd, op zich te nemen. Lotsy slaagde erin, met steun van Nico Bouvy, Ben Verwey en Frits Kuypers, H.F.C. twee jaar achtereen kampioen te maken en in de eerste klasse terug te brengen, mede dankzij zijn befaamde mentale training en concentratie, waarmee hij in de dertiger jaren ook het Neder lands elftal tot ongekend grote successen wist te brengen. Eveneens in 1933-1934 bracht Karei Lotsy H.F.C., na degradatie, in de eerste klasse terug. Ondertussen waren zijn grote capaciteiten in brede sportkringen niet onopgemerkt gebleven. Het is vrijwel ondoenlijk alle functies die Lotsy in de sport heeft vervuld op te noemen. Ik wil slechts vermelden het Nederlands Olympisch Comité, waarvan Lotsy jarenlang bestuurslid was en bij drie Olympische Spelen (Berlijn 1936, Londen 1948 en Helsinki 1952) met veel succes als chef de mission optrad, het voorzitterschap van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond in een zeer moeilijke periode en bestuurslid van de F.I.F.A., onze internationale voetbal-organisatie. Toen begin 1959 de Nederlandse Sport Federatie als overkoepelende organisatie van de gehele Neder landse sport werd opgericht werd Lotsy verzocht aan deze federatie in de beginjaren leiding te geven. 21

Jubileumboeken HFC | 1969 | | pagina 25