HANS REINDERS FOLMER: een Hempie-van alles HOE WAS HET TOEN OOK WEER (60 jarig jubileum 1939)? Mijn kennismaking met Folmer dateert van meer dan 20 jaar geleden. Het was op het cricketveld. Wegens een lichte blessure aan zijn, wat hij noemde rechter handwortelbeentje, was hij verhinderd achter de palen op te treden. Ik zou hem vervangen. Om mij een eerlijke kans te geven werd Folmer door Hans Ligtenstein op een plaatsje aan de boundary gezet. Toen een door mijn dilettanterige houding onvoorzichtig ge worden batsman buiten de streep de bal grandioos miste, schrok ik zo van de harde bal dat ik, hoewel de bal bij toeval in mijn handen terecht was gekomen, achteruit viel waarbij ik het wicket nog maar amper kon bereiken. Gelukkig waren de bails ondanks mijn lichte aanraking er nog afgevallen. Later vernam ik dat dit de meest volmaakte manier is iemand te stumpen (uiteraard zonder achteruit te vallen). Alleen beroeps- wicketkeepers zoals die in Engeland voorkomen krijgen dit slechts enkele keren van hun leven voor elkaar. Folmer, inmiddels naderbij gekomen, deelde mij tot grote hilariteit van het elftal mede dat in dergelijke situaties het verwijderen van 1 bail reeds voldoende is. Met deze opmerking van hem is 'Hempie' eigenlijk volledig ge typeerd. In elke denkbeeldige situatie zeer adrem, altijd boordevol met echte en onwaarschijnlijke verhalen, die iedereen geboeid doen luisteren waarbij hij dan ook zelf over zijn gehele machtige tors schuddend van het lachen tot de meest verrassende ontknoping komt. Kortom, Folmer is altijd bijzonder aangenaam gezelschap. Aangezien hij bovendien allesbehalve lui is wekt het geen verwondering dat hij in H.F.C. de meest uiteenlopende functies heeft verricht. Als voetballer. Diegenen die hem hebben zien optreden zullen zijn bijnaam 'Hempie' zonder meer duidelijk zijn. Zijn ervaringen op de groene weiden liggen gelukkig voor het nageslacht vast in onze clubbladen. Als initiatiefnemer van de commissie-wedstrijden tegen H.B.S. om The Gin Cup (een bijzonder aantrekkelijk met drank uitgerust mannetje, indertijd door zijn alleraardigste vrouw Ilona gemaakt) waarbij zijn aanschrijvingen meestal begonnen met: 'Om voor mij onbegrijpelijke redenen heeft de commissie besloten U uit te nodigen Als grensrechter van het eerste elftal waarbij hij zich bijzonder geheugenvast heeft getoond ten aanzien van opmerkingen die het publiek hem van de kant heeft toegevoegd. Voorts nog als lid van Jubileum-, Clubleven- en Archiefcommissies; als Bestuurslid; als actief schrijvend redactielid (20 jaar lang) onder de naam H'm, waarmede hij vele H.F.C.-ers vele plezierige momenten bezorgd heeft. Bedenkt U hierbij dat Hans Reinders Folmer ondanks zijn drukke werkkring als bankdirecteur met veel belangstelling de verrichtingen van het eerste elftal volgt men kan hem dikwijls met zijn gehele gezin ook bij uitwedstrijden aantreffen dan geloven wij niets te veel te zeggen indien wij hem als voorbeeld noemen van wat men onder een bijzonder goed H.F.C.-er verstaat. Dergelijke mensen is het gegeven de traditie, die H.F.C. zo eigen is, over te brengen op de jongere generatie. T. Mobilisatie in Nederland bracht een gedeeltelijke verschuiving van de jubileumfeestelijkheden met zich. H.F.C. I wist zich na een enorme krachtsinspanning (R.C.H. thuis gewonnen en E.D.O. uit 0-0, de uiteindelijke kampioen, met R.C.H. als nr. 2) in het voorjaar 1939 veilig te stellen in de tweede klasse. Opstelling H.F.C. in de slotfase (4/5 van de voorhoede bestond ten slotte uit oorspronkelijke achter spelers!): A. van der Togt; A. Berendsen, Th. C. Drijver; C. Flack, J. ten Have, B. van Olphen; A. H. Gentis, W. Kruyer, C. Beets, Th. A. van Baasbank en C. ten Have. H.F.C. eindigde met 12 punten uit 18 wedstrijden met één punt voorsprong op West-Frisia, achter E.D.O., R.C.H., W.F.C., H.R.C., Alkm. Boys, Kennemers, O.S.V. en Alm. Victrix. 60

Jubileumboeken HFC | 1969 | | pagina 64