Jeugdtoernooi „DE ACHT" (alleen voor amateurclubs) Voor vele H.F.C.'ers is het een duidelijke zaak, dat wij grote belangstelling hebben voor het jeugdtoernooi 'De Acht', immers reeds van de totstandkoming van dit toernooi tot op heden is onze club ten nauwste betrokken bij alle gebeurtenissen. Toch ben ik van mening dat alle deelnemende verenigingen er alles aan moeten blijven doen om het voor de jeugdige spelers waar te maken dat 'De Acht' het belangrijkste jeugdtoernooi is en zich dus moeten inspannen het toernooi de grote populariteit te doen behouden, die het tot dusverre heeft. Wie nemen er deel aan dit toernooi Het zijn Concordia Delft, H.B.S. Den Haag, Kon. H.F.C. Haarlem, H.V.V. Den Haag, Kampong Utrecht, Quick Den Haag, U.D. Deventer en V.O.C. Rotterdam. Tot en met 1954 namen daar ook deel aan D.F.C. uit Dordrecht en Sparta Rotterdam, doch tengevolge van de invoering van het betaalde voetbal zijn deze verenigingen vervangen door U. D. en Concordia. Er zijn echter nog vele andere verenigingen die zich er op kunnen beroemen tot de oudste voetbalclubs in Nederland te behoren en het is dan ook begrijpelijk dat vele van die verenigingen het bijzonder op prijs zouden stellen indien zij zouden mogen deelnemen aan het jeugdtoernooi De Acht. Om aan deze wensen te voldoen blijkt in de praktijk niet zo'n eenvoudige zaak te zijn, juist om de sfeer en de geest van dit toernooi te handhaven. Toch zullen de deelnemende verenigingen zich ieder jaar opnieuw moeten beraden op de vraag of de geest en de sfeer goed is en of dit toernooi dusdanig wordt georganiseerd en begeleid dat het voor de jeugd een eer en genoegen blijft om deel te mogen nemen. Reeds 31 jaar wordt jaarlijks op Goede Vrijdag het toernooi De Acht gehouden en het staat nog steeds in de belangstelling van velen. En dan te weten dat 'De Acht' reeds een voortzetting is van het vroegere en overbekende Corinthian-toernooi, dat in 1924 op initiatief van de vereniging 'De Nederlandse Corinthians' werd georganiseerd en waaraan de sterkste jeugdploegen van Nederland deelnamen. In 1937 hield de vereniging 'De Nederlandse Corinthians' op te bestaan en werd in dat jaar op Spangen (Sparta) het laatste toernooi gehouden. Door het déraillement van het Corinthians-juniorentoernooi gevoelden diverse oude clubs het ontstaan van een leemte. Op initiatief van onze vereniging werd in het seizoen 1937/38 een jaarlijks toernooi in elkaar gezet, dat op 10 april van laatstgenoemd jaar aan de Span jaardslaan zijn première beleefde. Eenvoud was de opzet van het toernooi, waaraan de oudste acht clubs uit het westen deelnamen. De clubs bekostigden gezamenlijk een wisselbeker, terwijl bij toerbeurt de or ganiserende vereniging wordt vastgesteld. Elke deelnemer krijgt het bekende speldje van De Acht, een speldje dat nu ongeveer 10 jaar geleden is ingesteld. Het was dus H.F.C., dat in 1938 het initiatief nam tot tot het oprichten van het toernooi De Acht, met overname van de Corinthian-gedachte die in het kort het volgende omvat I. het streven naar zuivere amateuropvattingen; 2. het streven naar verbetering van de sportverhoudingen in en buiten het veld; 3. het bevorderen van de onderlinge banden tussen de verenigingen; 4. het stichten en behouden van een prettige en sportieve sportgemeenschap. Ik spreek de wens uit, dat het toernooi De Acht tot in lengte van jaren het belangrijkste toernooi voor de jeugdige deelnemers zal blijven; dat de deelnemende verenigingen, en in het bijzonder de H.F.C., er alles aan doen de geest en de sfeer van het toernooi te bewaren en dat met veel zorg te begeleiden. In deze tijd waarin het amateurisme in de sport steeds meer op de achtergrond komt, is het noodzakelijk dat er enthousiaste kerels in de verenigingen zijn en blijven, die zich geven voor de taak van het jeugdwerk. H.F.C. werd winnaar in 1942, 1951, 1953, 1956, 1957, 1959, 1960 en 1961. Daarbij waren de vol gende jongens van H.F.C. betrokken 1942 Dick Groot, Rudi Wildschut, Paul Haverkamp Begemann, Wim Heybroek, loop Bakker, Hans Alofs, Piet van Zeeland, Ric MacNeil, Wim Groot, Jan Brand, Jaap Eckhardt, Bart Botman, Dick Bijleveld. 95

Jubileumboeken HFC | 1969 | | pagina 99