8 Belangrijke historische gebeurtenissen voeren dikwijls on- oo verwachte gevolgen met zich mee. Zelfs Bismarck had niet kunnen i voorzien dat een van de indirecte gevolgen van de Frans-Duitse oorlog (1870-1871) de oprichting van een voetbalclub in Haarlem oo zou zijn. De stichter van dat clubje was Willem Johan Herman Mulier, door zijn vrienden kortweg Pim genoemd. Hij schreef later over de gang van zaken het volgende: toen de Duitsch-Fransche oorlog uit was, besloten mijne ouders de slagvelden te gaan zien. Ik werd toen aan diverse familieleden als logé aangeboden. Allen bedankten! Die jongen is steeds weg, was 't antwoord. Besloten werd, dat ik zou gaan naar de kostschool van Schroder, waar m'n grote broer was. En aldus geschiedde. Daar te Noordwijk zag ik voor 't eerst 'n voetbal, 'n cricketspel, levende, Engelsch sprekende Engelschen als Rennertson en de leeraar James. Ik herinner me hoe ik later met mijn moeder naar Ostende ging, waar ik telkens zeurde om een franc, waarvoor ik dan op de houten skatingrink mocht rijden en stond te kijken naar het spel van Engelschen, die daar ergens voetbal speelden. Ik was er verzot op en niet weg te slaan... Dat was in m'n tiende jaar, in 1875. Ik rappeleer me, dat ik met m'n Haarlemsche schoolvrinden besprak de oprichting van zoo'n voetbal clubje en hen vertelde van dien fameuzen grooten bal. Maar ik kon er geen toonen...!' Dat kon Pim Mulier wèl in 1879, want toen zag hij in het sport- magazijn van De Gruyter in de Leidschestraat te Amsterdam een echte leren voetbal liggen. Helgeel met een oranje-geel leertje. 'Een para dijs aan een touwtje.' Een dag later werd de bal gekocht en Mulier kreeg er gratis een groen Engels spelregelboekje bij. Deze zaak leverde later ook de eerste voetbalschoenen, lichtoranje van kleur. Met zijn vrienden, onder wie Peltenburg, Schiff, Van Lennep en Schorer, trok Pim Mulier naar de weilanden achter de Haarlemse Hout. Waarbij ze behalve de nieuwe bal een paar stokken als doel palen en een plank meenamen. Die plank hadden ze nodig om over sloten te leggen wanneer ze de wijk moesten nemen voor boswachter Kollerie. Want de boswachter beschouwde het geravot met een bal door de jongens op andermans terrein als kwajongensgedoe en ver dreef de enthousiastelingen keer op keer. Dat mag dan de nodige spanning hebben opgeleverd, op den duur werd het vervelend. Ze hadden in datzelfde jaar, 1879, met elkaar op zo'n weiland bijeenkomst de Haarlemsche Football Club opgericht en wilden nu ongestoord spelen. Pim Mulier, veertien jaar oud, schreef daarom een brief aan de burgemeester, de heer Jordens, met het verzoek het bekende terrein <VaorIvrnsche Football Club. Pagina 6/7: Opgericht in 1891 'De athletische club De Damiaatjes', met v.l.n.r. H.v.d.Griendt, R.Anema, P.Calcoen, Chr.Peters, Pirn Mulier (met sjerp), Vorstman, J.Houtman, C.Witteveen, Jaap Eden, Klaas Pander. Op de voorgrond R.Schut en H.Menten. Midden boven: Pim Mulier. Midden rechts: Advertentie van de fa. De Gruyter, waar Mulier zijn eerste voetbal kocht.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 12