Reglement. klasse was het een symbool voor vernieuwing en wees het vooruit naar veranderende tijden. Muiier was vertrouwd met deze mensen, deelde hun belangstelling en nam, zij het mondjesmaat, hun maat schappelijke ideeën over. Toen er eenmaal matches buiten de Koekamp werden gespeeld, vertelt Muiier, 'werd niet meer gevraagd, wie is de papa van den candidaat, maar men zocht stevige, vlugge knapen en nam ze als lid aan, minder lettende op hun stand, wan neer ze overigens geschikte, fatsoenlijke jongens waren! 'Zoo ontstond ook in het stijve Haarlem een novum, waarover ik toen heel wat heb moeten horen. Zoo werd het sportveld de plaats, waar men elkander, zij het om de sportieve qualiteiten niet alleen tolereerde, maar gaarne zag.' De sfeer in het prille hfc zou men kunnen omschrijven als bevorderlijk voor een ruimhartig en goed burgerlijk liberalisme. In de loop van de jaren '80 ontstonden heel wat voetballende vriendenclubjes, waarvan de meeste na korte tijd weer uiteen vielen. Men fuseerde, scheidde zich af en hervormde zich weer in nieuwe combinaties. Enkele clubs kregen vastere vorm. De kleding waarin de jonge voetballers op het veld verschenen leverde een bont schouw spel van de meest uiteenlopende kleuren op. Dat er binnen eenzelfde ploeg nogal wat verschil in tenue voorkwam mocht niet hinderen. hfc tooide zich de eerste jaren in de kleuren rood en zwart, want dezelfde sportzaak De Gruyter die de eerste bal en schoenen had geleverd bleek een partij rood-zwarte kapjes in de aanbieding te hebben. Zo ging dat. Een hoofddeksel hoorde namelijk bij het voet- balpak. Ook tijdens het spelen. Er waren clubs met kalotjes, jockey petjes, matrozenmutsen, roeipetten of grote baretten. Na enkele jaren begon het kapje bij hfc te verdwijnen om plaats te maken voor een wollen muts met punt, ook rood-zwart. In 1883 voerde men de be kende kleuren blauw en wit in, voor muts en tricot, waarbij een witte (lange) kniebroek werd gedragen of'n 'Phantasietje-hoe-bevalt- U-zóó-iets-dame.' Een oude kiek toont dertien HFC-ers van het eerste uur, waarvan er zeven een verticaal gestreepte en vijf een horizontaal gestreepte trui aan hebben terwijl er één een effen trui draagt. Vijf hebben een jockeypet op, één een kapje en één een wollen muts. Alle dertien kijken ze strak in de lens, tegelijk ontspannen en zelfverzekerd. Een kenmerkende houding uit die tijd. Pas in het begin van de jaren '90 begon men blootshoofds te voet ballen. Maar toen was het voetbal in Nederland al op weg naar een zekere uniformiteit van reglementen. Wat daarvoor door diverse verenigingen op weilanden en veldjes aan voetbal werd gepleegd, de Art. 1. Als de mitch een aanvang neemt, mnet een ieder op zijn plaats staan. Artikel 2. Het is verboden in liet veld te schreeu wen, of tegen de scheidsrechter op te spelen. Artikel 3. Is de scheidsrechter niet naar een speler zijn zin, dan vervoegd hij zich, inmiddels bij de kaptein zijner partij welke dan met de scheidsrechter wel verder zal overhandigen. Artikel 4. De voorhoede De voorhoede, bestaat uit 3 leden, deze 3 leden moeten geregeld de bal in het oog houden, en aldoor aanvallen zoo dat doelpunten mogeljjk is. iUuav, De hack Deze moet geregeldVijn steeds aan vallenden tegenstanders probeeren te stuiten en de voorhoede voeden. Artikel fi. De keeper De keeper mag niet, tenminste als de t il nog niet achter is, met de bal in de handen loopeu. Gooit hij de bal uit,dan moet hij die naar zijn partij werpen. Artikel 7. Waarschuwingen. Het is verboden, als de bal geen ge vaat oplevert, deze met de hand weg te slaan, ook moet geen gevaarlijk spel gemaakt worden h. v. in denrugofmet banden duWen. Als een der voorhoede-spelers wordl afgehouden, dan moeten beide andere spoedig ter plaatsen komen. HET BESTUUR. Boven links: 'Een Voetbal-Praatje' was een brochure geschreven door het hfc elftal commissielid mr.Ph.de Kanter, waarmee in het begin van deze eeuw propaganda voor de voetbalsport werd gemaakt. De foto geeft een beeld van de eerste wedstrijd Haarlem-HFC om de Gouden Ruit, op het oude Haarlem- veld aan de Schoterweg. Hierboven: Een van de reglementen uit de oude tijd.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 17