Al verdroot het Pim Muiier zeer, in 1895 liet de Bond haar athletiek- activiteiten varen, vooral om financiële redenen, en richtte zij zich uitsluitend op het voetbal. De naam werd afgekort tot Nederlandsche Voetbal Bond. Over het wel en wee van de Bond, de financiële perikelen, de crises in het bestuur, de samenstelling van reglementen, competities, internationale wedstrijden, enzovoorts, is een apart boek te vullen. Alles moest vanaf de grond worden opgebouwd. Enkele saillante, kleine voorbeelden. Vanouds waren de doelpalen bóven door een touw met elkaar ver bonden. Daar deed men het mee. Dus ontstond er vaak verschil van mening over de vraag of de bal boven dan wel onder het touwtje was gegaan. In 1892 viel in een algemene vergadering het belangrijke besluit om de dwarslat in te voeren. Kort daarop werd in Engeland het doel net ontdekt. Dat ontbrak tot nu toe. Ook werden de 'referee' en zijn twee 'umpires' afgeschaft en er een alleenheersende scheidsrechter met twee grensrechters voor in de plaats gesteld. De scheidsrechter was in die begintijd van de Bond meestal een keurige heer, die gehuld in een net pak, stropdas en bol hoed over het veld snelde. In een van zijn boekjes spreekt de ideoloog, die Pim Muiier was, duidelijk uit het volgende citaat. 'Wanneer eenmaal het oogenblik daar zal zijn dat dit den geest en lichaam zoozeer ontwikkelende spel door het geheele land zal worden gespeeld, wanneer de kostscholen hun frissche voetbal en cricketveld zullen hebben in plaats van een vervelende kleine speelplaats en de burgerstand zoowel als de militair met het spel vertrouwd zal zijn, dan zal men weldra zien, dat het veel van de Jan Saliegeest heeft weggevaagd, pit heeft gegeven aan den bloempjes plukkende wandelaar, gezonde afleiding aan den slenterende infanterist, die met leegen tijd geen raad weet en op hgt Kazerneterrein geen aantrekkelijke afleiding vindt.' 'Het spel zal afbreuk doen aan de biljarten der tallooze cafés. Afbreuk zal het doen aan de pest onzer natie, het algemeen als iets zeer gewoons aangenomen matige misb van alcohol, om van het onmatige te zwijgen...' Daarmee haakte Muiier in op een algemeen sociaal probleem in de 2 helft van de 19e eeuw, het drankmisbruik. De eerste Nede drankwet, ter beteugeling van deze 'pest der natie', dateert van 1881. Terug naar hfc. Dat verhuisde in de loop der jaren van de Koekamp naar een terrein bij het Huis ter Cleve (Stadskwekerij) van daar naar de Cavaleriekazerne en vervolgens naar een veld -<^Haarlemsche Football Cluk^r

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 20