Pim Muiier. talent naar alle kanten Willem Johan Herman Mulier werd in 1865 te Witmarsum, Friesland, geboren. Zijn vader, mr.Tjepke Mulier, was een van de laatste grietmannen* in Friesland en tevens een van de eerste burge meesters daar. Als twee-jarige verhuisde Pim (Willem) mee naar de stad Haarlem waar de Muiiers zich vestigden in het grote herenhuis aan de Nieuwe Gracht nr.7. Later werd dit pand geruime tijd de ambtswoning voor Commissarissen van de Koningin in Noord- Holland Draven was er al vroeg bij. Vader Mulier nam de kleine Pim zo nu en dan in de sjees naar buiten, waar de jongen dan achter het wagentje aanholde terwijl senior de teugels hield. Ook zette vader Mulier hem tijdens een winter op het ijs in de Nieuwe Gracht met de vermaning dat hij niet binnen mocht komen en geen eten zou krijgen voordat hij zelfstandig kon krabbelen. Hetgeen lukte met hulp van Pims oudere broer en de huisknecht. Willem Mulier doorliep een middelbare school in Haarlem en maakte studiereizen naar Engeland, Frankrijk, Duitsland en Scandinavië om er talen te leren. Tussen zijn veertiende 1879 - op richting van de Haarlemsche Football Club) en zijn dertigste jaar (1895 - vertrek naar Nederlands Oost-Indië) ontplooide hij een verbazingwekkende activiteit als sportsman, organisator van bonden en verenigingen, als schrijver-journalist en illustrator. Zijn faam werd later zo groot dat hij zelfs de eer kreeg de eerste, echte veldloop in Nederland, in 1878 te Velsen gehouden, te hebben ge organiseerd. Maar dat had de heer Del Cour van Krimpen gedaan op zijn buitengoed Rooswijck. Pim Mulier was toen dertien jaar. Wel won hij beide eerste prijzen, zijnde twee bierglazen met zilveren deksels. De Velser athletiekvereniging Suomi bouwde dit gebeuren uit tot een traditie, de jaarlijkse 'Mulier-veldloop'. Behalve voetbal bracht Mulier ook in ons land: hockey en bandy (waaruit later ijshockey is ontstaan). Hij nam het initiatief tot de oprichting van de eerste lawntennis-club en blies het Friese kaatsspel een geheel nieuw leven in. Een door hem gesticht atletiekclubje met de goed-Haarlemse naam De Damiaafjes heeft niet lang bestaan, al waren er beroemdheden lid van, zoals de wereldkampioen schaatsen en wielrennen Jaap Eden, de schaatscrack Klaas Pander en Harm Houtman. Pim Mulier was in de Weer met de volgende sporten: voetballen, cricket, atletiek, kaatsen, Tennis, schaatsen, wielrennen, hockey, bandy, skiën, vissen en jagen. Vooral met hardlopen, 'draven' noemde hij het zelf, was hij in zijn jonge jaren constant bezig. Hij trainde, meestal in zijn eentje, met schema's en tijdnoteringen. Opgericht 1879 21 Hoofd van een grieterij, te vergelijken met een burgemeester van een stad.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 25