r/5, 23 Officiële wedstrijden kwamen in de jaren '80 van de vorige eeuw pas heel langzaam van de grond en dus ontwierp Muiier zijn eigen wed lopen. Zo draafde hij op 10 september 1885, geheel alleen, van de Haarlemmer Poort in Amsterdam naar de Amsterdamse Poort in Haarlem terwijl zijn vriend Guus van Stralen hem in een tilbury begeleidde. Muiier legde de 16 kilometer afin precies 57 minuten. Tijdens de daaropvolgende winter noteerde hij in zijn groene sport- dagboek over 1 tot en met 15 januarii'Manke poot, knieschijf weer in elkaar, arm gezet.' Later verduidelijkte hij deze notities. 'Deze aan- teekeningen slaan op Zweden, waar ik woonde om Zweedsch, Noorsch, Deensch en IJslandsch te leeren. Ik liep daar toen veel sneeuwschoenen, o.a. in mooien tijd van Hernösand naar Sundsvall in 9 uur, wat ze me daar niet nadeden. Ik trok met Lapsche families in poolpakjes net zes weken rond, op elanden, wolven en andere beesten jagende, waarna een bad, beginnende met een vóórbad met schuurpapier. Bij een van die tochtjes in de bosschen brak een stuk van m'n knieschijf, vandaar die manke poot!' Een jaar later won hij evenzogoed de eerste prijs, een gouden medaille, te Amsterdam tijdens de Internationale Hardloperij over 350 meter. Zijn persoonlijke prijzenkast (schoon- en hardrijden op de schaats, wielrennen, hardlopen, tennissen...) werd in de loop der jaren een bezienswaardigheid. Toen Muiier hoorde dat gedreven schaatsers soms in Friesland een enorme tocht langs elf steden maakten, sprak de mogelijkheid van een dergelijke prestatie hem zeer aan. Op eigen initiatief begon hij 20 december 1890, weer in zijn eentje, aan zo'n elf stedentocht. Een bakker uit Bolsward reed als (betaalde) gids een flink stuk mee en de man riep na een paar uur: Jou moatte net so duvels hard ride... Muiier deed over de bijna 200 kilometer 12 uur en 55 minuten. Inclusief een lunchpauze en het repareren van gebroken banden.- Daarna begon hij propaganda te maken voor het officieel organiseren van de Elfstedentocht. Dat gebeurde eindelijk in 1909. Zelf reed Muiier nog de tochten mee van 1912, 1913 en 1917. Bij zijn eigen club, de hfc bleef hij tot zijn vertrek naar Indië de belangrijke motor, een prima captain voor zijn elftal en een goed organisator. Wat Pim Muiier in veel ruimer verband belangrijk maakte was zijn streven om het beoefenen van sport in het algemeen te stimuleren en zijn niet geringe bemoeienissen met het organiseren van het ont luikende sportleven. Hij was er al vroeg van overtuigd dat sport een belangrijke rol kon spelen in de lichamelijke ontwikkeling, vooral bij jonge mensen. ^Opgericht i879.^>- tsf ft- Links: De drie sportboeken die Muiier tussen 1892 en 1895 schreef. Prijs per deeltje 2,50, keurig gebonden en uitgegeven bij De Erven Loosjes te Haarlem. Boven: Muiier verzorgde zelf de illustraties van zijn boeken. Deze drie zijn uit 'Athletiek en Voetbal'.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 27