hankelijk betonen. Veel later zei hij daarover:'Nee, ik heb me nimmer aan een functie willen binden. Ik wenschte mijn vrijheid te behouden. Driemaal is me een rijksfunctie aangeboden. Ik heb er echter de voorkeur aan gegeven te kunnen blijven organiseeren: een zaak op pooten te kunnen zetten en dan weer aan iets anders te kunnen beginnen.' Zijn enige vaste post is waarschijnlijk die van hoofdredacteur van de Deli-Courant geweest, op Sumatra, waarheen hij in 1895 was ver trokken. Hij richtte er uiteraard ook éen voetbalvereniging op. Zijn geschreven kritieken op het plaatselijk bestuur daar bracht hem zelfs een tijdelijke censuur, die echter door generaal Van Heutz snel werd opgeheven. Later werd Muiier adviseur van de Ned. Indische regering. Hij publiceerde enkele brochures over de arbeidstoestanden op Sumatra en deed veel voor de totstandkoming van de Sumatra- weg. Twee jaar lang maakte hij, in regeringsopdracht, een reis door Brits Achter- en Voor-Indië, Birma en Siam. Ongeveer op zijn veertigste jaar was Muiier weer voorgoed in Nederland gevestigd en met grote energie nam hij het zelfgekozen werk weer op, namelijk het in brede zin bevorderen van sportbeoefening. In het dagblad Het Vaderland publiceerde hij jarenlang artikelen over sport, onder het pseudoniem Pim Pernel en hij maakte illustraties voor het tijdschrift Eigen Haard. Hij hielp bij de oprichting van Het Sport blad. Het nu uitgestorven plat-Haarlems beluisterde hij aandachtig en hij probeerde het in diverse rijmen en verhaaltjes op papier weer te geven. Pim Muiier was van mening dat het sporten ook een vast onderdeel van militaire training diende te zijn. Met een niet aflatende actie drong hij er bij de legerleiding op aan iets van sport in te voeren. Het duurde jaren, maar ten slotte kon Muiier zijn diensten als sport- adviseur bij de krijgsmacht tentoonspreiden. Hij propageerde o.m. lange afstandsmarsen en creëerde zo het fenomeen van de Vierdaagse, die tegenwoordig een internationale bekendheid geniet. Het secretarisschap van de Bond voor Lichamelijke Opvoeding be zorgde hem de goede positie om met kracht te pleiten voor de ver plichte invoering van sport op scholen. Dat lukte nadat Muiier er in was geslaagd leraren, onderwijzers, sportbonden en gezondheids organisaties tot elkaar te brengen. Ook spoorde hij aan tot het instellen van medische commisies bij de sportbonden en daaruit groeide weer het Bureau Medische Sportkeuring. In reeksen artikelen en spreekbeurten wees Willem Muiier op het maatschappelijk nut van sportbeoefening, ook voor gewone mensen. Dat was in het begin van deze eeuw voor lang niet alle heren-

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 29