Nl 26 MB organisatoren, bestuurders en leidinggevers zo vanzelfsprekend. Men sprak soms tamelijk smalend over, bijvoorbeeld, het 'volksvoetbal' en zag niet in waarom dat serieus moest worden genomen. Maar Muiier heeft op krachtige wijze duidelijk gemaakt dat het sporten voor ieder mens een goede zaak is, ongeacht rang ot stand. In die zin heeft hij mentaliteitsverandering helpen veroorzaken die op de duur van groter betekenis werd dan alleen op het gebied van de sportbeoefening. Zoals hij al eerder, in zijn jonge jaren, het stijve en preutse 19-eeuwse misprijzen tegenover de destijds nieuwe rage van voetballen, veldlopen, cricket, enzovoort op hardnekkige wijze wist om te buigen tot een positieve erkenning. Om die reden mag hij best de 'vader van de Nederlandse sport' zijn, zoals hij later dikwijls is genoemd. Een enigszins tastbaar bewijs van zijn activiteit levert de lijst van verenigingen en bonden waarvan Muiier erelid en/of voorzitter is geweest. Uitsluitend en alleen omdat hij voor die bonden fundamenteel belangrijk werk heeft gedaan. Dat zijn dan: de knvb, de knau, de knhb (hockey), de knbvlo (wandelen), de Kaatsbond, de KNiJB (ijshockey), de Zweedse en Belgische voetbalbonden, de Elf- stedenvereniging, de kncb (cricket), de International Skating Union. In 1910 werd hij Ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw. Op latere leeftijd, wonend in zijn Scheveningse villa, besteedde Pim Muiier meer tijd aan zijn hobbies tekenen, schilderen en de glas verzameling. Hij had altijd belangstelling gehad voor glazen voor werpen bestemd voor het dagelijks gebruik. Langzamerhand was hij in het bezit gekomen van een uitgebreide collectie drinkglazen, reuk- flessen, zalfpotjes, etc.vanaf de eerste Egyptische glasplastieken tot nu. Nog tijdens zijn leven vermaakte hij deze fraaie verzameling aan het Gemeentemuseum in den Haag. Nu was Pim Muiier met sporten en het propageren ervan begonnen in een tijd, midden in de tweede helft van de 19e eeuw, dat deze vrije- tijdspelen uitsluitend werden beoefend door jongelui uit de betere standen. Het was ook de periode van de Tachtigers in de kunst die als credo verkondigden Tart pour l'art', aan Muiier welbekend. In zijn visie was het doen aan sport een noodzakelijke aanvulling van de opvoeding en op latere leeftijd een zeer nuttige ontspanning naast de dagelijkse arbeid. Het beoefenen van de sport om de sport bleef voor Muiier het belangrijkste uitgangspunt. Zo gezien was hij een 'amateur' in de beste betekenis van het woord. Hij was dan ook gekant tegen het professionalisme in de sport en is dat zijn leven lang.gebleven. Hij overleed op 89-jarige leeftijd in 1954, hetzelfde jaar waarin Nederland het beroepsvoetbal invoerde. -<^Haarlemsche Football Club 1/ \l Links: Muiier bezig aan een van zijn lief hebberijen, schilderen in de natuur. Om streeks 1930 in het vennengebied bij Oister- wijk. Rechts: De prijzenkast van Pim Muiier, met o.m. ie prijs Rooswijk, Cross Country, 1878. ie prijs Rooswijk, 100 meter, 1878. ie prijs 1609 meter (1 mijl), Ostende, 1888. 3 Elfstedentochtkruizen, 1890, 1912, 1917. Herinneringsprijs 'Oudste Deelnemer Elf stedentocht', 1917. ie prijs Amsterdamsche Sportclub, 1886. ie prijs '3 Engelse mijlen', 1881

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 30