Romeinen voetbalden met handen en voeten 28 Nogal wat verhalen doen de ronde over herkomst en ontstaan van het voetbalspel. Hoe oud is het, waar werd het 't eerst gespeeld? Wat is de geschiedenis van ons voetbal? Degenen die tot nu toe over de historie van voetbal schreven, hebben weinig méér gedaan dan nieuwe vraagtekens oproepen. Hoe meer men zich verdiepte in de herkomst, des te onduidelijker werd die. Maar zo gaat zoiets meestal. Romeinen en, vroeger in de tijd nog, de Grieken, kenden al een spel dat met bal, benen én armen werd ge speeld. Handen en voeten werden bij dat 'Episkyros' gebruikt, net als bij het 'Arpaston', dat wellicht meer op wat wij als 'kaatsen' kennen lijkt. De spelen werden gespeeld met een grote bal, een 'follis' en reizigers uit Rome zouden het naar Enge land hebben gebracht. Er was, in ieder geval, tóen al sprake van bal spelen voor twee partijen die zich opstelden aan beide kanten van een op een veld getrokken lijn. Een bal in het midden en vervolgens wierpen alle spelers zich erop, met handen en voeten, om bal en spel in tegen over gestelde richting te verplaatsen. In Italië komt iets wat op voetbal lijkt in de vijftiende eeuw het veld op. In 1490 zou er al in Padua gevoetbald zijn, zij het dat het maken van 'hands' erbij geoorloofd was. In 1580 schreef ene Giovanni des Bardi, dat het nu maar eens af gelopen moest zijn met 'het dragen van de bal'. Er moest gewoon met de voet geschopt, of met de vuist I geslagen worden. De Paduaanse voetbal was een dierenblaas, gestoken in een genaaide lederen zak. De 'palla de vento', het pompje werd bekend, beroemd en nagemaakt. Een ander verhaal wil, dat de in de derde eeuw bevochten over winning op de Romeinen op een jaarlijks weerkerende voetbaldag werd gevierd. Dat is bv. te lezen in Glover's 'History of Derby'. Derby moet op deze wijze lang van zijn victorie op de Romeinen hebben genoten! Voetbaltégenslag ontstond in 1314, de bronnen worden in deze tijd duidelijker toen koning Edward III het spelen van voetbal op straat verbood. Niet dat het straatvoetbal al verkeersgevaarlijk was of veel ruiten kostte, maar het was ge woon een zeer ruw spel. In 1349 werd het spel geheel verboden maar het 'volksspel' bleej onder gronds welig doortieren, want het verbod moest later herhaald worden door bv. Richard II, Henry IV, Janus III en Henry VIII. De tegenstand buiten het veld groeide. Er werden in die tijd zelfs tijdschriften uit gedeeld aan beoefenaars van het fiute' of 'foot-ball'. In Middlesex praten ze er als het ware nóg over. In de stad Cornwall werd jaarlijks gespeeld tussen vrijgezellen en ge trouwden. Dit spel begon op de markt van Scone. De gehuwden moesten proberen de bal driemaal in een kuiltje ergens van tevoren vastgesteld in de polder te leggen (naar het 'dool' brengen) en de vrijgezellen hadden tot taak de bal driemaal in de rivier onder te dompelen. Iets soortgelijks vond men aan de andere kant van het Kanaal, in Bretagne, Frankrijk. Daar werd iets dat op voetbal leek 'la soule' ge noemd. Er zijn artikelen waarin wordt verteld, dat er in de 11e eeuw in Saint Aubin des Landes bij Vitré een 'merkwaardige gewoontewas ontstaan. De Heren van Montreuil du Bois Bidi hadden het recht om met kerstmis een grote bal in ont vangst te mogen nemen. Dat recht heeft zeker zeshonderd jaar bestaan. In 1740 deed 'dame Fran^oise' dat erfstuk teniet vanwege de on gelukken en wraakoefeningen die na afloop van dit traditioneel gebeuren altijd plaats hadden. Vreemd toch: zij vond het een wijs besluit van zichzelf en liet zich, in plaats van een bal, voortaan twee kaarsen offeren. Ook in Frankrijk werd gespeeld tussen gehuwden en vrijgezellen. Tot dat in 1686 werd verboden. Pim Muiier denkt, dat het Willem de Veroveraar was die dit spel naar Engeland bracht, waar het uit groeide tot football'. Hoe het ook zij, in Engeland groeide en bloeide ons voetbal als kool, in 1863 werd er de eerste voetbalbond ter wereld opgericht, de 'Football Association Toen begonnen er ook allerlei vaste spelregels te komen. Vier jaar na de oprichting van de 'Football Associa tion' werd bv. de 'off side' bepaling ingevoerd. En in 1872 verscheen de eerste 'Cup' ergens in de kast van een Engelse universiteitsclub. <fHaorlemsche Football Clubje

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 32