voorzitter. Hoewel het succes in de competitiewedstrijden aan vankelijk uitbleef, begon het verenigingsleven snel op te bloeien. Dat bleek een belangrijk fundament te zijn. Het nieuwe en fraai gelegen veld aan de Spanjaardslaan was, in een tijd dat nog weinig mensen over een automobiel beschikten, vanaf het Haarlemse spoorwegstation te bereiken per paardentram naar Den Hout of met de Electrische Ceintuurbaantram, in beide richtingen tot halte Dreef. Vandaar vijf minuten rechtuit lopen. In het hotel Scholten aan de Haarlemmerhout kleedden de spelers zich om. In het seizoen 1900-1901 heroverde hfc weer het le klasse schap, na tien wedstrijden met 16 punten (doelsaldo 27-3). Het tweede elftal behaalde tezelfdertijd binnen de Haarlemse Voetbal Bond het kampioenschap met een doelsaldo van 47-9. Het reserve materiaal diende zich dus ook aan. Nu speelde hfc al sinds het midden van de jaren '90 regelmatig wed strijden tegen haar rivaal in eigen stad, de club 'Haarlem'. Die matches hadden altijd veel bekijks getrokken en waren voor het voetbalminnende publiek lokale hoogtepunten in het seizoen. Maar in 1902-1903 splitste men de le klas in twee afdelingen, waarbij hfc en Haarlem elk in een andere afdeling terecht kwamen. De populaire ontmoetingen tussen beide clubs dreigden te verdwijnen ten gevolge van een administratieve maatregel. De Haarlemse Voetbal Bond kwam met een lofwaardig initiatief, zij stelde een 'plak', de Gouden Ruit genoemd, ter beschikking en daar konden de le klas elftallen van beide clubs tweemaal per seizoen om strijden. Wie de Gouden Ruit driemaal won mocht hem houden. Als de rivalen tegen elkaar uitkwamen bracht dat in het rustige Haarlem enige opwinding teweeg. Al weken van te voren verschenen op muren en schuttingen de kreten 'Haarlem wint' en 'Hup hfc', waarbij over en weer door ijverige supporters de leuzen van de tegenpartij werden overgekalkt. Op de grote dag zelf waren de tribunes afgeladen. Zelfs de bomen rondom het veld zaten vol enthousiaste jongens en het donderend gejuich van de toeschouwers was dan tot ver in de Haarlemmerhout te horen. De strijd om de Gouden Ruit duurde vier seizoenen achtereen, met in totaal negen wedstrijden waarvan Haarlem er twee won, hfc zes, en er één in gelijk spel eindigde. In 1906 kon hfc de Gouden Ruit definitief in de prijzenkast ophangen. Daarmee waren de voor Haarlemmers zo sfeervolle wedstrijden tussen beide clubs geenzins van de baan want een nieuwe herindeling bracht hen weer in dezelfde afdeling, zodat ze toch in competitie verband tegen elkaar bleven uitkomen. Dan was er ook nog de strijd Inzetfoto: Martinus Loosjes. Daaronder een groepsfoto ter ere van het feit dat hfc-i in 1903-04 voor de eerste keer de Holdert-beker had gewonnen. V.l.n.r. achterste rij: E.Molzer, J.Ferf. Middelste rij: J.M.Cherieux, A.Prins, J.Swens, W.van Waveren. Voorste rij: I.Rodrigues Pereira, E.Holdert, L.v.d.Vinne, M.Henny en F.v.d.Vinne.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 39