was geweest. Over deze rector van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem is veel geschreven. Vanouds her was hij Leidenaar en een voetbal veteraan, verder een goed pedagoog, ook een despotisch leider van de algemene vergadering, uitbundig tafelgenoot, onzakelijk maar wel practisch, afwisselend hoogst conservatief en bijna revolutionair. En hij had een prima gevoel voor humor. De volgende anekdote, opgetekend door Wim Heybroek in het HFC-boek 1879-1954, is daar een aardig staaltje van. 'Toen de grote voetbalbond, nu alweer jaren hèr, er toe overging meer controle uit te oefenen op het naleven van de amateurs bepalingen begon men met een soort boekenonderzoek en hfc werd als een der eersten deze bijzondere eer waardig gekeurd. Vader Jongeneel, in die eerste jaren van zijn penningmeesterschap nog zeer licht geraakt en zeer duidelijk hoorbaar uiting gevend aan zijn ont stemming over deze bejegening van een club als de onze, kon slechts door de voorzitter, Spoelder, gesust worden. Kort daarop leek een vete met het bondsbestuur haast niet meer te stuiten.' 'Ons tweede elftal was zo gelukkig kampioen te worden van de, pas op, reserve tweede klasse en nog was de nadorst van de viering van dit heuglijke, maar toch niet zo daverende, wapenfeit niet gelest, of er rolt bij Mollerus een schrijven van de bond in de bus, waarin waarschuwend de wijsvinger wordt geheven, om toch vooral aan het amateurisme te denken en maar omgaand mede te delen welke cadeaux wij de spelers van dit kampioensteam wel gaan aanbieden, omdat dit vooral geen, een zekere handelswaarde vertegen woordigende, artikelen mogen zijn. Het hele HFC-bestuur knapt haast van ontzetting..! 'De ontknoping was, dat er inderdaad nooit een officieel antwoord de Van de Spiegelstraat bereikte. Alleen de orginele brief ging net zo retour... maar voorzien in het handschrift van de rector van een onderschrift: 'Wij hadden gedacht ze allen een gouden fiets te geven, mag dat?' get. Spoelder. Daar is het, ook van de zijde van de bond, bij gebleven.' Mollerus was de secretaris, hij is ook elders in dit boek bij de op stelling van de diverse besturen genoemd. Opmerkelijk is dat Mollerus 37 jaar lang secretaris was, op de voet gevolgd door Henk v.d.Berg die 31 jaar diverse functies had, terwijl Tonny de la Mar met zijn 22 HFC-dienstjaren ook in dit rijtje thuishoort. Nauwelijks was het jubileumjaar voorbij of hfc moest een zenuw slopend gevecht leveren om de laatste plaats in de competitie te ont lopen. Zoals Muiier had geschreven '..de competitie is een met PGERICHT 1879 Boven: April 1927, hfc-iii wint de Haarlemse Stadseditiebeker. Midden boven: v.l.n.r.dr.C.Spoelder, Jack Marchand, Jan Kruyt, Jaap van Baasbank, Jan Willem van den Boogaardt, Jan Sturm, Rud Jongeneel, Cees Berkhout. Onder: Moment uit de wedstrijd hfc-rch Wim Kruyer (hfc) in duel met Loek Biesbrouck. Seizoen 1938-39.

Jubileumboeken HFC | 1979 | | pagina 73