Piet van Houten, onze eigen legende 20 Kiek Giltay Veth HFC 115 JAAR Het bankie De suite van Piet DOOR Een wedstrijd uit tegen DEM. Begin tweede helft, Gerard Koenders reageert slap op een ingooi. 'Ome Piet' wordt écht kwaad en laat dat Koenders duide lijk weten. Gerard pakt de hal in zijn handen en met een drop-kick schiet hij Van Houten van 't bankie, waarna hij achterover in een greppel valt. De scheidsrechter stopt de wedstrijd en een ieder helpt Van Houten met de nodige moeite weer op de been. Ikzelf maakte die wedstrijd vijf goals. Hoogtepunt in mijn voetbaljaren. Na afloop kwam. Van Houten naar mij toe en zei: "Mooi die vijf goals, maar je hebt er nog vijf lelijk gemist. Gouden tijden! Rob Tuilenaar Piet van Houten, zo kende een ieder in Haar lem en ver daarbuiten hem, ook degenen die niet tot de intimi behoorden. Hij was een 'pur sang' Haarlemmer, hoewel geboren in Medan op Sumatra en ofschoon hij, afgezien van zijn politieke activiteiten op latere leeftijd, nimmer in Haarlem werkzaam is geweest. Zijn school jaren bracht hij door in Haarlem; toen ook werd hij lid van de voetbalclub HFC en van de zustervereniging aan de Spanjaardslaan, de cricketclub Rood en Wit. Grote prestaties waren voor hem als sportman niet weggelegd, hoewel zijn niet geringe corpu lentie niet een kenmerk van zijn jonge jaren schijnt te zijn geweest. Aan de Spanjaardslaan heeft hij echter terdege een rol gespeeld. Als jonge man was hij vooral bekend als grensrechter bij het eerste elftal, dat toen nog uitkwam in de eerste klasse van de toen malige Nederlandsche Voetbal Bond, pas later KNVB geworden, ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan in 1929. Na zijn Haarlemse HBS-jaren, niet helemaal vlot verlopen, maar toch na een zevental jaren bekroond met het einddiploma, vond Piet van Houten zijn eerste werkkring bij de Java-China-Japan Lijn. Hij was voor deze maatschappij eerst werkzaam in Soera- baja, later in Kobe (Japan) en promoveerde vervolgens tot chef vrachtzaken in Batavia. Nog later werd hij benoemd tot agent in Manilla op de Filippijnen. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was Piet van Houten in Nederland. Hij trad in dienst bij de Neder landse Spoorwegen als inspecteur voor het personen vervoer en tevens als adjunct-directeur voor de NS-dochter ATO Van Gend en Loos. Na de bevrij ding werd hij benoemd als directeur van Van Gend en Loos, een functie die hem door en door vertrouwd maakte met het nationale en vooral ook het internatio nale vrachtvervoer. In 1948 deed zich een kans voor terug te keren naar de scheepvaart, een kans die Piet van Houten zich niet liet ontgaan. Hij werd benoemd tot chef vrachtzaken van de Holland-Amerika Lijn, in 1955 tot adjunct-directeur en in 1957 trad hij toe tot de directie. In die jaren had hij steeds zijn hoofddomi cilie in Haarlem, aan de Kleine Houtweg 131, ten huize van zijn oude vriend Willem Bok. Later zou hij, tot zijn dood toe, komen te wonen aan de Willem de Zwijgerlaan 15, zelf steeds vrijgezel gebleven, een huis houden vormend met zijn enige zuster, nadat die weduwe was geworden. Ofschoon ik dat alleen van horen zeggen heb, is het mij terdege duidelijk geworden dat de verdien sten van Piet van Houten voor de Holland-Amerika Lijn, en daarmee voor de hele havenstad Rotterdam, bovenal hebben gelegen bij het van de grond krijgen van het containervervoer. Hij heeft daar een centrale rol in gespeeld -ook in internationaal verband- en er in belangrijke mate toe bijgedragen dat Rotterdam, mede door dit containervervoer, 's werelds havenstad nummer één werd. Nadat Piet van Houten de zestig was gepasseerd, verkoos hij de Holland-Amerika Lijn de rug toe te keren en zich geheel aan Haarlemse zaken te wijden. Hij was nu eenmaal een man die de hele wereld had bereisd, maar voor wie alleen de stad Haarlem werkelijk telde. Zijn voortdurende banden met HFC droegen daar stellig toe bij. In 1947 was hij voorzitter van de thans Koninklijke HFC geworden en onder zijn energieke leiding werd de oudste voetbalclub van Nederland vanuit de derde klasse omhoog gestuwd tot de top van de amateurs. Twaalf jaar lang bleef hij voorzitter, HFC in alle onderdelen krachtig dirigerend, waarbij hij er steeds weer in slaagde bestuurlijke talenten ertoe te krijgen veel van hun vrije tijd aan HFC te geven. Het sprak dan ook wel vanzelf dat hij de door het overlijden Gedurende zijn voorzitterschap heb ik hem als leider van HFC 1 vele jaren van dichtbij meege maakt. In de tijd dat ik captain van het Eerste was heb ik veel met hem gesproken. Iedere maandag morgen werd op ons kantoor van de Holland Amerika Lijn het voorbije weekend besproken en de opstelling voor de komende zondag. In mijn ogen is zijn grote verdienste voor HFC geweest, dat hij op het juiste ogenblik de goede trai ners heeft aangetrokken. Zonder andere trainers tekort te willen doen, waren het vooral Gerrie Stroker, die ons op technisch gebied zeer veel heeft geleerd en Cor Steeman, die als geen ander de sfeer bij HFC heeft aangevoeld. Ik zal Piet van Houten blijven herinneren als iemand die goed kon delege ren en een enorm gevoel voor humor had. Zo konden wij hem op een kast zetten of in een over volle trein zingen "Ome Piet is weer terug uit Amerika Ik kan me nog levendig herinneren dat hij iedere zomer met zijn grote HFC- en Rood en Wit- vriendenjohn van Eeghen, Wim Bok en Theo Elias voor de testmatches naar Londen ging. Nooit naar de Oval, altijd naar Lord's. Dan moest ik de mooiste hutten regelen op de Nieuw Amsterdam of de Statendam. De vier heren boiTelden uitsluitend in 'de suite van Piet'. Prachtige herinneringen aan een groot vriend en een groot HFC'er! Cees de Nijs

Jubileumboeken HFC | 1994 | | pagina 22