...over het Spanjaardsveld, waar gesneuvelde soldaten... beter bereikbaar. De laan ontleent haar naam aan de gronden daar ter plaatse, vanaf midden 1400 eigendom van het Haarlemse Elisabeth's Gasthuis. Heemstede is verder te bereiken langs de, parallel aan de Dreef lopende, Heereweg (latere Wagenweg), de berijdbare Emauslaan en de Blauwe brug over de Crayenestervaart. De Emauslaan ontleent haar naam aan de herberg 'Huis Emaus', die in 1635 ten zuiden van de Crayenestervaart gelegen heeft en begin 19de eeuw 'Nieuw Roozendaal' was geheten7. In 1665 wordt een nieuw aangelegde Lindelaan, tussen Heereweg en Dreef, de zuidgrens van de nieuwe Haarlemmerhout. De laan krijgt aan weerszijde een brede strook bos en kaphout en wordt in 1788 omge doopt tot Spanjaardslaan. De naam refereert aan een out stoel der Spaenscbe borstweeringe', in 1572-1573 opgeworpen bij het huidige Uyt den Bosch. F. Allan meent echter dat de weg aangelegd is over het Spanjaardsveld, waar gesneuvelde Spaanse soldaten in die tijd zijn begra ven8. Binnen de grenzen van de Emauslaan, Gasthuislaan en de Lindenlaan vormen zich de contouren van een trapeziumvormig terrein, dat aanvan kelijk eigendom was van het Elisabeth's Gasthuis, maar midden 1600 al deels verkocht is (zie afb.). Op de hier liggende tuinen, weilanden en bleekvelden rusten van ouds her servituten, welke ervoor zorgen dat het land selve in het geheel of ten deele nu nogh ten eeuwige dage, niet sal moge worden betimmert, beheynigd, beplant, noch bepoot, maar hetselve altoos als land zal worde gebruykt'. De servituten blijven van kracht bij verkoop of pacht van de percelen aan particulieren9. Dit terrein staat nu bekend als de kern van het huidige HFC-complex, vanaf 1927 gelegen op Haarlems grondgebied. Het weiland, gelegen tussen de Wagenweg en de Emauslaan, nu eveneens in gebruik als voetbalveld, krijgt zijn defini tieve vorm pas bij de aanleg van de van Oldebarneveldtlaan in 192210. In de directe omgeving van de Haarlemmerhout zijn in 1600 en begin 1700 veel uitspanningen en herbergen uitgebaat. Ook rondom het bovengenoemde trapeziumvormige terrein zijn voor kortere of langere tijd herbergen gevestigd geweest. Met de opkomst van de buitenplaatsen worden ze samen met hun grond opgekocht door de nieuwbakken eige naren. Mogelijk met de idee het landgoed te vergroten of als mogelijk heid om extra inkomsten te verkrijgen via het uitbaten of het verpachten. Op de kruising Spanjaardslaan/Emauslaan bevond zich de herberg Bethlehem (1639) van de Haarlemse eigenaar-brouwer Jacob Jansz. van Houten. De latere eigenaar Pieter Jorisz. van der Vos verkoopt op zijn beurt, waarschijnlijk door financiële nood gedwongen, de herberg in 1655 aan Frans Jansz. In 1662, als de erven van Jansz. eigenaar worden,

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 13