V ...het sterk ingekrompen landgoed kennen we nu als 'Hageveld'... 14 lag. Er werd ook nog wel eens gebruik gemaakt van een veld aan de Kleverlaan (toen een landweggetje) bij het huis Ter Cleve. Op die plek is nu de Stadskweektuin gevestigd. Best waren de twee genoemde velden niet. Bovendien lagen ze vrij ver van het centrum van de stad, waardoor de Koekamp nog vele jaren in gebruik zou blijven. Een vast trefpunt in de buurt van de Koekamp was café Neuf, jaren lang eveneens door Rood en Wit voor bestuursvergaderingen en andere activiteiten als punt van samenkomst gebruikt. We komen het café ook tegen in de annalen van de KNVB. Er was een eerste poging de voetbal bond daar op te richten, in november 1899. Dat lukte niet, maar een tweede, definitieve, vergadering een paar weken later op zondag 8 december 1889 in café Central in Den Haag had wel resultaat. In latere tijden zou café Neuf vooral een ontmoetingsplaats worden voor leden van het in 1889 opgerichte 'Haarlem'. Geen wonder als men weet dat de vader van Jan van den Berg (vermaard midvoor, voorzitter en erevoor zitter van Haarlem en later directeur van het Olympisch Stadion) de eigenaar van het café was. Het cafébedrijf omvatte ook een stalhouderij. Het was gelegen op een nog steeds gemakkelijk herkenbaar punt in de stad, op de hoek van de Grote Houtstraat en de Raamvest, waar nu een Albert Heijn is gevestigd. Het ontbreken van een goed wedstrijdveld werd eindelijk in 1893 uit de wereld geholpen. Mevrouw Dólleman-Thierry de Bye, weduwe van de kort tevoren bij een ongeluk omgekomen burgemeester van Heem stede en moeder van de HFC'ers Mary en Sannie, stelde een fraai veld ter beschikking op haar landgoed 'Het Clooster', dat 70 hectare omvatte. Het sterk ingekrompen landgoed kennen we nu als 'Hageveld'. Het Clooster bestaat nog steeds. Het is de villa waar je recht op uitkijkt als je Hageveld binnenrijdt, ook goed te zien vanaf de Nijverheidsweg. Het veld lag vrij dicht bij de dorpskern rond het Wilhelminaplein, aan de rechterzijde van wat nu de Cruquiusweg is, ongeveer halverwege het daar nu aanwezige Esso-station en de Ringvaart. Het werd meestal genoemd 'het veld aan de Molenwerf', zo stond dat stuk Heemstede een herinnering aan de vroegere korenmolen - bekend. Er is nog steeds een stukje Molenwerfslaan tot aan het zuidelijke Esso-station vlak langs de Cruquiusweg. Vroeger liep de Molenwerfslaan door tot de Ringvaart. Accommodatie was er niet, vandaar dat het Wapen van Heemstede vaak als plaats van samenkomst dienst deed. Zoals bekend is daar nu res taurant Pandahof gevestigd. De eerste wedstrijd op het nieuwe veld was op 16 december 1893 tegen RAP en werd verloren met 1-3. Tekenend voor die tijd: het was de derde wedstrijd van het seizoen en de tweede thuiswedstrijd. Hoewel aan de Molenwerf goede jaren werden beleefd,

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 18