12 September 1974 was een zwarte dag in de geschiedenis van HFC. Vice-voorzitter Freek van Muiswinkel was rond middernacht thuisgeko men van een bezoek aan de bekende Heemsteedse horecagelegenheid 'The Pitch', toen er bij hem werd aangebeld. Met een zucht stond hij op: 'Wat nu weer'. Plet was Jan Carel Luining. De boodschapper van het slechte nieuws kweet zich kort en bondig van zijn taak met de histori sche woorden: Het hele paleis staat in de fik. Freek, een liefhebber van grote branden, bedacht zich geen moment en racete naar Haafcee maar was niet echt blij met deze fik. De brand weer was er nog niet eens, die was naar HFC Haarlem aan de Jan Gijzenkade gereden om daar te ontdekken dat er niets aan de hand was. In de tijd van dokter Spoelder - die naast rector van het Stedelijk Gym en voorzitter van HFC ook commandant van de vrijwillige brandweer was - zou dat niet gebeurd zijn. Kostbare minuten gingen aldus verloren maar waarschijnlijk was er toch niets te redden geweest ook al was de brandweer wel direct naar het goede adres gereden. Freek stond ook machteloos ondanks zijn nog steeds goed gevulde blaas. Wel bewees hij HFC een grote dienst door met gevaar voor eigen leven de bronzen kop van Pim Muiier uit het oude clubhuis te redden. Toen hij ermee naar buiten kwam werd hij onmiddellijk in de kraag gegrepen door de inmid dels gearriveerde politie die dacht met een plunderaar van doen te heb ben. Na zich te hebben voorgesteld - hij was toen nog niet zo bekend van radio en t.v. als nu - heeft hij nog een paar kostbaarheden uit het clubhuis gered. Ik merkte pas de volgende morgen dat er iets mis was. Op mijn fiets tochtje naar kantoor kwam ik dagelijks langs het veld, dus ook op 13 september. Ik had het nog niet meteen in de gaten maar ineens zag ik het: ...de bronzen kop van Pim Muiier.

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 33