In de zomer zijn vier maanden lang mijn middenrif en omgeving mijn meest besproken en bespeelde delen. Edele delen eigenlijk, want het is de King of Sports die heerst van mei tot en met augustus. Niks lange ballen over de vleugels of tik-tak voor de goal, nee: aanloop, gooi, ram en weg bal. Maar eerst een maand lang volstrekte bedrust. Liggen blijven en geen bezoek. En wie zorgde er dan vroeger altijd voor mij? Juist, zuster Leo. Die woonde tegenover mij en als er ook maar iemand in de buurt van mijn pitch kwam riep zuster: 'Jozef, opzooie bi] die pits en dan kon het bezoek weer naar huis. Ik vertelde u van die gemeentemannen, die mij onderhouden tegen woordig. Maar dat is niet altijd zo geweest. Er waren ook tijden dat de mannen van HFC en Rood en Wit (zo heet die Cricketclub met die pitches) de verandering van winter naar zomer en andersom, helemaal zelf deden. Daarom waren terreinmannen als Heesterbeek, Gaartman en Damen ook zo zuinig op mij. Want dat aanleggen van zo'n pitch dat is vakwerk, dat beloof ik u. In de jaren zestig en zeventig van deze eeuw had je nog mijnheer Chris van Houten, die heel veel verstand had van pitches. Die gebruikte een speciaal spulletje en dat noemde hij 'het goed je'. Geheim recept, niemand begreep er wat van maar die cricketballen stuiterden er prachtig op. Daarom kwamen er vaak cricketers uit de hele wereld naar Haarlem toe om daar tegen Nederland te spelen. Zij kwa men uit Zuid-Afrika, West-Indië, Australië, Sri Lanka en natuurlijk uit Engeland. Het cricketen is aan de Spanjaardslaan begonnen in 1909, dus dit jaar 90 jaar geleden. In 1911 speelde Zuid Afrika hier tegen Neder land. De Zuid-Afrikanen wonnen en het duurde ruim 70 jaar voordat Nederland bij ons aan de rand van de Haarlemmerhout weer eens een keertje won. Wat ik altijd zo prachtig vind, dat is als alle cricketers midden in een zomernacht een 'stdle omgang' houden over alle cncketvelden van toen en nu. Dan vertelden mannen als Jaap van Baasbank, Mech Kruyff en Freek van Muiswinkel prachtige verhalen over dingen die op de cricket- velden waren gebeurd. En over hoe de velden er vroeger bijlagen. Want midden in een zomernacht een 'stille omgang'... ...Leo Damen's wil is wet...

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 43