Relatiemarkering aan de Spanjaardslaan door Henk Uildriks, voorzitter In de jaren negentig heeft de sponsoring in de sport in Nederland een enorme vlucht genomen. Daarvóór was sprake van het uitventen van de bedrijfsnaam of van een productnaam door middel van een reclame uiting. Via bijvoorbeeld een advertentie in het clubblad, een reclamebord langs het hoofdveld of naamsvermelding op het shirt. Momenteel heb ben we de mond vol van 'relatiemarkering', waarbij de sportvereniging en de sporters nog steeds dienst doen als reclamezuilen, maar de sponsor daarnaast de sportvereniging en sporters vooral benutten als middel om daaromheen zijn bedrijf - tezamen met relaties van zijn bedrijf - te etale ren, te vertegenwoordigen. Immers, je gunt de ander sneller iets in een ontspannen, gezellige sfeer dan aan de vergadertafel. Deze ontwikkeling is ook binnen de Koninklijke HFC merkbaar. Daarbij heeft HFC wel steeds zelf het voortouw genomen, de regie gevoerd. Weinig sportver enigingen in Nederland kunnen HFC dat nazeggen. Integraal Sinds 1992 voert de Koninklijke HFC een 'integraal sportbeleid'. Tijdens een informeel ledenberaad is uiteengezet wat dit inhoudt. Het wordt gekenmerkt door integraal denken vanuit de vereniging aan de sponsors en andersom vanuit de sponsors aan HFC. Een ander, zeer belangrijk kenmerk is voorts, dat de geldstromen binnen de vereniging zodanig inzichtelijk en met elkaar in verband worden gebracht, dat de afhankelijkheid van de vereniging beperkt is. De grootste sponsors De grootste sponsors door de jaren heen zijn de vrijwilligers en de gemeente. De sportvereniging is hét vrijwilligersbolwerk in Nederland. Deze vrijwilligers verrichten bergen werk zonder daarvoor enige ver goeding te ontvangen. Het zijn de aardigheid in het werk, de sociale

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 84