De Koninklijke op zaterdag Hans Dekker Het heeft 97 jaar geduurd voordat het bestuur van HFC oudere leden toestemming gaf op zaterdag te gaan voetballen. Tot dan was die dag er alleen voor de jeugd en voor niemand anders. Nou ja, de klassieke veteranen voetbalden in hun eigen 'wilde' com petitie wel op zaterdag, maar in dat team zat waarschijnlijk een bestuurslid. In april 1976 lanceerden Wybo Rijpma en Rob Matzinger het idee om een zaterdagteam te vormen en dat in te schrijven voor de reguliere competitie. Dat plan werd door het bestuur afgewezen: HFC was een zondagclub en moest dat ook blijven en bovendien waren er niet genoeg kleedkamers en velden. De initiatiefnemers lieten zich echter niet afschepen en kregen uiteindelijk hun zin onder voorwaarde dat de wedstrijden niet eerder begonnen dan half drie 's mid dags en dat de spelers minimaal dertig jaar oud waren en niet in een selectieteam zaten. Dat was spekkie voor het bekkie van beide dertigers Rijpma en Matzinger, want nu hoefden ze nooit meer op zondagmorgen om tien uur op het veld te staan en hadden ze eindelijk een excuus om op zaterdagmiddag geen boodschappen te doen. Hoewel voor hen één elftal meer dan genoeg was bleken veel meer spelers aan de zaterdag de voorkeur te geven. Dat resulteerde het jaar daarop al in een tweede zaterdagteam: een ontwikkeling die niet meer was te stuiten en zo speelden in 1979 al meer dan zestig 'calvinisten' op zaterdag. In 1980 traden ook de Honde koppen - 'Calvijn 4' volgens Freek van Muiswinkel - en enkele 'normale' elftallen toe tot het zaterdagvoetbal, zodat daarmee een aan de zondag vrijwel gelijk waardig programma moest worden afgewerkt. Het enige probleem was De Kuil, thans de 'Ten Have Cave'. Zowel de klassieke veteranen als het eerste zaterdagteam claimden die plek na hun thuiswedstrijden en dat leidde tot felle discussies. De veteranen kozen de wijste weg en besloten te verhuizen naar de pas gebouwde Spoelderruimte, waar de wedstrijden altijd luid en duidelijk met de tegenstanders werden geanalyseerd. Hoewel voor onze vereniging de zondag nog altijd heilig is werd het op zaterdag allengs drukker. Er ontstond behoefte aan een zaterdagkeurteam. In 1994 namen Pirn van Dord en Patrick Steenkist het initiatief een ploeg samen te stellen uit spe lers van de vroegere zondagselectie en enkele van hun vriendjes. Ze regelden alles zelf. Ze hadden een eigen trainer en een eigen grensrechter. Bovendien zorgden zij voor aantrekkelijk voetbal op zaterdag. Hun wedstrijden trokken veel publiek en het team promoveerde in een paar jaar naar een niveau dat vrijwel gelijk was aan dat van Zondag 1. Desondanks wordt het zaterdagvoetbal op HFC nog steeds als recreatievoetbal beschouwd. Het is de vraag of dat ooit zal veranderen. FC Hondekop Dat leuk' clubje cynische heren Zal jou, denk ik, niet selecteren Een crack op het veld? Dat is niet wat telt Je moet flink je keel kunnen smeren! Wybo Rijpma. Rob Matzinger. 97

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 101