helft voetbal, maar de zaken liggen anders: hockey wordt in die dagen gespeeld met de zogenaamde 'sinaasappel', een touwgewonden, oranje gekleurde, vrij zachte bal met een diameter van ca. 15 cm. Een exemplaar waarmee ook best een balletje valt te trappen. Dus de hockeyers gebruiken hun stick, de voetballers hun kicksen. Regels worden helaas niet vermeld in het archief. In 1926 besluit de hockeybond over te gaan op het huidige model, de kleine harde Engelse bal. In de bestuursmededelingen van de hockeyclub lezen we dat vanaf dat moment in de jaarlijkse kerstwedstrijd tegen HFC uitsluitend wordt gevoetbald. De band tussen hockeyers en voetballers is in die tijd veel sterker dan die twee paar HFC-kousen van La Bastide en Tideman doen vermoeden. De hockeyclub 'De Musschen' wordt namelijk in 1907 door een aantal HFC'ers, onder wie de illustere Mannes Francken, opgericht. Zij spelen op een bijveld aan de Spanjaardslaan. Daarmee is tevens historisch verklaard waarom de Bloemendaalse hockeyers heden ten dage met Kerstmis niet op het hoofdveld maar nog steeds op een bijveld wor den ontvangen. Het eerste hockey in Haarlem is echter van veel eerdere datum, en weer is er een band met HFC. Uit een nota van de penningmeester van HFC in het seizoen 1893/1894 blijkt namelijk dat er een bedrag van f 1,70 is besteed aan het witverven van hockeyballen. HFC speelt in die jaren in Heemstede. Het voetbal veld, tevens hockeyveld, ligt ten noorden van de Cruquiusweg op het toen veel gro tere landgoed 'Hageveld'. Pas in 1895 wordt de 'Hockeyvereniging Haarlem en Omstreken' opgericht. Het is, na 'Amsterdam' (1892) de tweede hockeyvereniging in ons land. In 1915 zal Haarlem fuseren met 'De Musschen' (Musschen Haarlem W, club Zr* <?■?-? J- //-V September 1981. V.l.n.r. achter: Daan Koppejan, Hugo Sluijter, Ewold Pasman, Daan Verschuur, Robert van Werkhoven, Paul Gaillard, Rob Korstenbroek, Jan Leereveld, Dik Hoedemaker, Rik van Walsem, Willem Veniet, Gejus van der Meulen, Ignace van Liemt, Frans Kottman, Cees van Buchem en Frank de Vries. Voor: Paul van Ballegoyen de Jong, Jan Bijvoet, Joop van Werkhoven, Jaap van Buchem, Eggie Poster, Marinus Sikkes en Rob van Rheenen. 103

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 107