Meester Max vertelt .je rotzooide maar wat aan... 'PINKELTJE' Herinneringen van ons oudste lid M.A.V. Slingenberg Ruud Onstein Op het stationsplein van Vorden staat een oudere heer enthousiast met zijn stok te zwaaien als hij mij ontdekt tussen de reizigers die zojuist uit de trein Zutphen- Winterswijk zijn gestapt. Mr. Max A.V. Slingenberg (02-08-1914) begroet mij hartelijk: Het is een wonder, precies op tijd, dat gebeurt niet zo vaak bij de Spoor wegen. Ik heb al zo vaak gezegd dat ze eens een Zwitser moeten aantrekken, dan komt het misschien ooit nog eens goed bij het spoor." Ik voel me meteen op mijn gemak. Zo ken ik Max weer uit de tijd dat hij nog in full swing was. Hij mag dan lichamelijk iets achteruit zijn gegaan, zijn geest is nog bijzonder helder. Behendig stuurt de 89-jarige zijn auto door het drukke Vordense verkeer en laat mij de bezienswaardigheden van het dorp zien waar hij nu alweer ruim 30 jaar woont. Hij heeft zijn prachtige buiten 'De Boskamp' een jaar geleden verlaten, om zijn intrek te nemen in 'De Wehme', een uitstekend verzorgingstehuis waar hij nog steeds op zich zelf woont. "Mijn bureau, waar ik zeer aan gehecht ben, en nog wat andere meubeltjes geven mij het gevoel in mijn eigen huis te zitten en de mensen zijn zeer vriendelijk en behulpzaam." Na een zelfgezet kopje koffie neemt hij plaats op zijn praatstoel. "Ik ben in 1926 het hek binnengekomen, voorgesteld door Jan Kroon en mijn broer Dick, ik was toen 12 jaar, en ik werd tegelijkertijd lid van Rood en Wit. Voetbal en cricket waren mijn passies. Dr. Spoelder was toen voor zitter en tevens rector van het Stedelijk Gymnasium waar ik in die tijd ook naar toe ging. Je was aspirant-lid en speelde onderling, je rotzooide maar wat aan. John van Eeghen, Bas Onderwater en Henk van den Berg waren de ordebewaarders. Henk van den Berg was een uitstekende linksbuiten van het Eerste die het nog tot Nederland 'B' heeft geschopt. De eerste-elftalspelers van tegenwoordig begeleiden ook nog steeds de jeugd - tenminste, dat lees ik in de 'HFC'er' - en dat is een goede zaak." looning van Hi uit 1918. In 1920 maakte hi) ook de korte speelfilm De Zoon van Nick Heemsteedse kinderboeken schrijver en filmmaker. Voetbal', welke Dick Laan in 192f uitbracht 18 december 1988 Wie aan Dick Laan denkt zegt: 'Pinkeltje'. Negenen twintig delen schreef hij vol over de kleine kabouter en zijn grote mensenvriend 'Me neer Dick Laan'. Minder be kend is dat Dick Laan voor hij in 1939 zijn eerste Pinkeltje- boek schreef al bijna twintig jaar actief wa als amateur- filmer en op dat moment al tegen de vijftig korte speel films en documentaires had gemaakt. Hoog tijd dus om eens kennis te maken met de filmer Dick Laan. Dat kan op woensdag 21 december in de Haarlemse Filmschuur, waar 's avonds een filmprogram- Carter en de Moordenaar. Met zijn film Msetbal kreeg Laan in 1927 veel bekend heid. Twee jaar later, in 1929, maakte hij zijn laatste korte speelfilm. Dick Laan werd op 18 de cember 1894 in Wxmerveer geboren, maar verhuisde al snel naar Heemstede, waar hij zijn verdere leven heeft gewoond. Zijn eerste film da teert uit 1918, zijn laatste uit 1948. Een filmcarrière van dertig jaar, die gevolgd werd door een zeer suksesvolle schrijverscarrière, want de Pinkeltjeboeken werden in meer dan tien landen uitge bracht. Onder de noemer 'Een hom mage aan Dick Laan' worden in de Filmschuur vijf films ver toond die Dick Laan maakte in de periode tussen 1918 en 1929. Omdat het stomme films zijn zonder geluid, is de Nijmeegse filmpianist Stefan Ram uitgenodigd om de films muzikaal te omlijsten. Ook uitgenodigd is Henk Verheul, voorzitter van het Dick Laan filmlonds, die de films bij het publiek zal inleiden. Het programma rond Dick Laan begint om 9 uur met Laan's eerste film, De Be- Max Slingenberg in 1929 als vijftienjarig keepertje tijdens de opnames van de film 'Voetbal' waarin hij de hoofdrol speelde. Links op de foto Dick Laan. no

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 114