MAFCffiS J. b. schuil opgewacht en bekogeld met paardevijgen en kleikluiten. zinning en merkte het. Hij holde het veld af naar het hokje en Wijn van Waveren hem achterna." Voor de al eerder genoemde Holdert Beker kon elke club inschrijven, het deed er niet toe in welke klasse ze speelden. HFC lootte in de eerste ronde V.V.V., de Vlissingsche Voetbal Vereeniging. En voor lezers die menen dat agressie vroeger buiten het veld niet voorkwam, twee citaten van Apie Prins, dus uit de eerste jaren van de vorige eeuw.Toen de HFC'ers na een nipte overwinning in de janplezier zaten die hen naar het station zou brengen: "...werden (ze) op de dijk door de verontwaardigde bevolking van Vlissingen opgewacht en bekogeld met paardevijgen en kleikluiten In de trein heb ben we onze woede daarover op de referee, De Meyere, gekoeld. We zeiden dat hij een paar keer partij getrokken had voor de V.V.V. en dat we daardoor de wedstrijd bijna verloren hadden. Zijn protesten hielpen hem niet. We legden hem in onze coupé op de grond bovenop de verwarmingsplaat en hoe hij ook jammerde, tot Bergen op Zoom moest hij op de grill braaien." Over het algemeen waren de spelers na een overwinning 'door het dolle heen'. Na een 5-1 overwinning op Rapiditas in Rotterdam papten ze in de trein wat aan met een mooie juffrouw: "...Opeens stond een vent bij het raampje op, sloeg zich op zijn borst, en zei tegen haar: 'Als u last van die snotneuzen hebt, beroept u u dan maar op mijn!' Toen ging hij weer zitten. Ik stond op, haalde m'n voetbalkoffertje uit het bagagerek, maakte het in doodse stilte open en haalde er de revolver uit die ik uit mijn vaders bureau meegepikt had. Wijn van Waveren keek de man mee warig aan en zei: 'God, meneer wat hebt u nu gedaan? U wist natuurlijk niet dat hij anarchist was.' De man werd doodsbleek. Ik richtte de loop langzaam op zijn borst en zei: 'Als u soms nog iets te zeggen hebt, zegt u het dan...' en mét sprong hij op en trok aan de noodrem en schreeuwde: 'Anarchist, anar chist? Ik ben zelf anarchist en ik zal jullie bewijzen dat ik niet bang ben voor het kapitalisme!'. Een van de beroemdste jeugdboeken is ongetwijfeld 'De AFC-ers' (1915) van J.B. Schuil (1875-1959). Het is ook het eerste boek waarin voetbal centraal staat en niet als iets negatiefs wordt beschreven. Wie het boek leest, heeft onmiddellijk door dat het hier niet over Amsterdammers gaat maar over HFC'ers want in welke andere stad dan Haarlem liggen de Voldersgracht, de Jansweg, de Nieuwe Gracht en de Franse Laan? Dit laatste is wel een heel doorzichtige 'schuil'naam voor de Spanjaardslaan! "Als zij daar speelden op dat prachtige, name A.F.C.-veld bij de Franse Laan en zij zagen Mannus en Jacques en Jo en Ben en al die bekende grootheden familiaar-weg zo maar langs hen heen lopen om te gaan oefenen op hetzelfde terrein als zij. En natuurlijk spelen de A.F.C.'ers in: de bekende witte truien en korte blauwe broeken. Apie Prins. ii5

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 119