Het cement van het kasteel De gedecoreerden 1979-2004 Rob Rib Op het eerste gezicht lijkt het of de belangrijkste mensen in een voetbalclub de mannen zijn die de doelpunten maken. Maar is dat wel zo? In theorie kan een voetbalclub altijd doordraaien zonder dat er ook maar één doelpunt gemaakt wordt. Zolang er maar leden zijn. Nee, dat enorme legioen aan vrijwilligers, de mensen die altijd maar weer voor hun kluppie klaarstaan, weer of geen weer, dat zijn de mensen zonder wie een club nooit 125 jaar of nog veel ouder wordt. Daar waar de voetballers de fiere ridders te velde zijn, vormen de vrijwilligers het cement van het kasteel van HFC. Neem om te beginnen alleen al de voetbalvaders. Waar zou HFC zijn zonder al die enthousiaste mannen die in weer en wind wedstrijden fluiten of vlaggen, geblesseer de spelers opvangen, zich over de opstelling buigen en het hele seizoen voor taxibe drijf spelen? Of kijk eens in het clubhuis. Al die mannen en vrouwen die bereid zijn urenlang boven het vet te hangen om kroketten te bakken, aan één stuk door de bier- pomp te bedienen, thee te zetten of broodjes te smeren. Neem bijvoorbeeld iemand als Elske Uildriks. Ik kan niet bij HFC binnenlopen of ze is bezig. Versiering aanbrengen of juist weer verwijderen, lege flessen verzamelen, vuilniszakken verwisselen, asbakken legen, de vloer aanvegen, achter de bar staan, is er ook iets dat ze niet doet? Kom ik op een zondagochtend binnen, staat Elske daar alweer vitrage op te hangen die ze thuis gewassen heeft en die er weer smetteloos wit uitziet. Maar zij is natuurlijk niet de enige. Wip ik op een maandagavond eens aan, lijkt het wel of ik het hoofdkantoor van een multinational ben binnengestapt. Links en rechts zitten commissies te vergaderen. De jeugdcommissie, de barcommissie, de commis sie selectievoetbal, de commissie complexbeheer, de commissie seniorenvoetbal, moet ik nog verder gaan? En wie zie ik daar? Jan Domhoff, die al sinds mensenheu genis met zijn team de kleine 'HFC'er' maakt. Dinsdagavond arriveert Pinky Huygens met een slordige 1250 exemplaren van 'de HFC'er' achter in haar auto, die zij met een groep vrijwilligers van etiketten voorziet. Met de hand. Elke week weer. Waar worden deze mensen - en al die anderen die ik vergeten ben - door gedre ven? Clubliefde. Betaling wordt niet verwacht. Maar af en toe een schouderklopje doet wonderen. Daarom is er elk jaar een feestavond voor de vrijwilligers. Een avond waarop zij nu eens in de watten gelegd worden. En ook kent de club voor buitengewoon vrijwilligerswerk niet minder dan zes in de statuten en het huis houdelijk reglement vastgelegde onderscheidingen en één buitengewone, maar daarom niet minder begeerde, beker. Het is niet precies aan te geven, maar in totaal heeft HFC in zijn bestaan ongeveer 300 onderscheidingen uitgereikt, dat is dus ongeveer tweeënhalf per jaar. Kees Zeeman, lid van verdienste. Arie Kalkman, lid van verdienste. Kiek Giltay Veth, erelid. 134

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 138