W Hm fe-ïtó? '1: - •- 1939-1949 1949-1959 1959-1969 1969-1979 a- Ai Inspectie mobilisatietroepen door Koningin Wilhelmina. "HFC heeft mij in de oorlog veel steun gegeven en heeft daardoor een centrale rol gespeeld in mijn leven. Ik kon blijven voetballen en dat betekende voor mij een enorme afleiding, waardoor ik even afstand kon nemen van de sombere werkelijkheid." Piet Ligtenstein Door een geweldige storm in 1944 viel een kanjer van een boom op de tribune. 1943-1944 HFC eindigt onderaan, maar er worden geen degradatiewedstrijden gespeeld. De seizoenen '42-'43 en '43-'44 worden voor de competitie als één geheel beschouwd, omdat veel verenigingen grote aderlatingen ondergaan in de oorlogsjaren. 1944 15 september bestaat HFC 65 jaar. De terreinen blijven leeg, de gebouwtjes een ruïne. Het bestuur besluit het jubileum ongemerkt voorbij te laten gaan. Er wordt geen com petitievoetbal gespeeld. De schutting om het HFC-terrein en het grootste deel van de staantribune verdwijnen in de noodkacheltjes van de Haarlemse bevolking. Voorzitter W. Heybroek herstelt de wedstrijd tegen de Oud-Internationals in ere. Tijdens het 1 januari-diner met de Oud-Internationals, die de wedstrijd niet in het oranje mochten spelen, wordt het Wilhelmus gezongen. 1945 4 augustus wordt de eerste algemene ledenvergadering na de oorlog gehouden. 1 september: Wij verleenden onze zustervereniging 'Haarlem', volledig getroffen door de niets ontziende vernielzucht en willekeur der moffen, de grootst mogelijke gastvrijheid tot het ogenblik dat zij weer baas zouden kunnen zijn in eigen omgeving." Piet Ligtenstein (speler van het eerste elftal en gedeeltelijk van joodse afkomst) herin nert zich: "We konden vanwege de verduistering niet op het veld trainen. In de kleed kamer moesten we touwtjespringen en wel tweeduizend maal. Zondags konden we niet meer lopen vanwege de stijve kuiten die we kregen. Als we 's avonds toch buiten trainden, gaven Martien Houtkoper en Wim Heybroek met een 'knijpkat' aan waar we naar toe moesten lopen." Er stond een bord bij het HFC-terrein Verboden voor joden'. Jules Chapon schrijft in 'Mijmeringen over HFC' in het boek 'HFC een eeuw aan de Spanjaardslaan' (1999): "Mijn mijmeringen en bespiegelingen roepen ook een heel triest moment in mijn HFC-leven op. Mijn gedachten gaan dan terug naar de oorlog, die vre selijke periode 1940-1945, die mijn jeugdwereld zo wreed kwam verstoren. De Haarlemmerhout en het HFC-terrein werden voor mij verboden gebied. De vreugde, die ik op mijn geliefde terrein had genoten, werd in één klap verbroken. Op last van de bezet tende macht werd deze afschuwelijke verordening uitgevaardigd. Dezelfde proleten die mede het lot van mijn familie bepaalden. Eén zuster en ik overleefden deze nachtmerrie." 1946 Gerry Stroker wordt trainer van HFC en voert het stopperspilsysteem in. 1948 HFC heeft meer dan 800 leden. 1948-1949 Voorzitter Piet van Houten lanceert een plan 'In vijf jaar terug in de eerste klasse'. 25

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 29